14 Ιουλ 2018

Αυτό το Βέλγιο άξιζε μια θέση στον τελικό του Μουντιάλ

Αυτή η φουρνιά παικτών του Βελγίου είναι η πιο ταλαντούχα όλων των εποχών και το απέδειξε και στην πράξη. Οι «κόκκινοι διάβολοι» του Μαρτίνεθ κέρδισαν με 2-0 την Αγγλία στον μικρό τελικό του Μουντιάλ και πήραν την 3η θέση, που είναι και η υψηλότερη στην ιστορία τους (10 1986 είχαν τερματίσει στην 4η θέση). Το Βέλγιο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Λουκάκου πέρασε κάθετα στον Σαντλί, εκείνος σέντραρε από αριστερά και ο Μενιέ από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχισαν να πιέζουν και  στο 12’, το ο Βέλγιο έφυγε ξανά στην κόντρα, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Ντε Μπρόινε μετά από λάθος των Άγγλων και ο μέσος της Σίτι πλάσαρε. Η μπάλα κόντραρε και δυσκόλεψε πολύ τον Πίκφορντ που τελικά έδιωξε. Η πρώτη υποψία φάσης για την Αγγλία ήταν μια κεφαλιά του Λόφτους Τσικ στο 15’, με τον Κουρτουά να μπλοκάρει, ενώ στο 20’ μετά από κόρνερ ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά αλλά  ο Κουρτουά δεν ανησύχησε. Σταδιακά οι Άγγλοι πήραν μέτρα και έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 23ο λεπτό. Ο Στέρλινγκ κατέβασε όμορφα κι έστρωσε στον Κέιν, ο οποίος από το ύψος της περιοχής, όντας μόνος του, πλάσαρε άστοχα. Στο 30ο λεπτό, ο Aζάρ έσπασε  έξω στον Τίλεμανς, που έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Στόουνς έσωσε με προβολή, ενώ στο 35’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ ο Τίλεμανς έκανε κακό σουτ αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Αλντερβάιρελντ, που από κοντά με γυριστό έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 55ο λεπτό ο Λίνγκαρντ έκανε από δεξιά τη σέντρα σουτ και ο Κέιν δεν βρήκε για λίγο την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, ενώ στο 56’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε απίθανη κάθετη για τον Λουκάκου, αλλά ο φορ των Βέλγων έκανε κακό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Πίκφορντ. Και στο 70’ ο Ντάιερ άλλαξε όμορφα με τον Ράσφορντ, πάτησε περιοχή και πλάσαρε πάνω από τον Κουρτουά, αλλά ο Αλντερβάιρελντ έσωσε στη γραμμή και στο 73’ ο Λίνγκαρντ γύρισε με τη μία από δεξιά, ο Ντάιερ έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 74’ ο Τριπιέ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 80ο λεπτό, το Βέλγιο έφυγε στην κόντρα κι έκρυψε την μπάλα, ο Μέρτενς σέντραρε από αριστερά και ο Μενιέ έπιασε σουτάρα στην κίνηση αλλά ο Πίκφορντ έδιωξε εντυπωσιακά αλλά στο 83’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε κάθετα στον Αζάρ, που πάτησε περιοχή και με δεξί πλασέ έκανε το 2-0.