6 Ιουλ 2018

Γιορίς και Μουσλέρα έδωσαν την πρόκριση στη Γαλλία

Στα ημιτελικά μετά από 12 χρόνια οι «τρικολόρ». Η Γαλλία του Ντιντιέ Ντεσάν κέρδισε με 2-0 την Ουρουγουάη, που είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ μέχρι σήμερα και πήρε μια δίκαιη πρόκριση. Η γκάφα του Μουσλέρα στο 2ο γκολ των Γάλλων (που θύμισε την γκάφα του Κάριους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ), αλλά και η μυθική επέμβαση του Γιορίς στο 1-0 (που θύμισε την μυθική επέμβαση του Γκόρντον Μπανκς στο Μουντιάλ του 1970) ήταν οι δύο φάσεις που έγειραν την πλάστιγγα στη μεριά της Γαλλίας.
Δυσαναπλήρωτο τελικά αποδείχτηκε το κενό του Καβάνι για την «Σελέστε». Στο 5ο μόλις λεπτό ο Στουάνι έκανε από δεξιά το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Γιορίς, ενώ στο 14’ μετά από κόρνερ ο Γοδίν πήρε την κεφαλιά και ο Γιορίς πρόλαβε πριν ο Μπεντανκούρ βάλει την προβολή και στο 15’ ο Παβάρ σέντραρε, ο Ζιρού πήρε την πρώτη κεφαλιά αλλά ο Μπαπέ μόνος με το τέρμα με νέα κεφαλιά αστόχησε. Στο 30’ ο Παβάρ σέντραρε από δεξιά αλλά οι Μπαπέ και Τολισό δεν βρήκαν την μπάλα και έξι λεπτά μετά, ο Βεσίνο έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε εύκολα. Και στο 40’, ο Γκριζμάν εκτέλεσε όμορφα το φάουλ και ο Βαράν με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στο 44’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κάσερες πήρε την κεφαλιά και ο Γιορίς πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση με τον Γοδίν στη συνέχεια να αστοχεί εξ επαφής. Στο 48ο λεπτό ο Γκριζμάν πίεσε τον Μουσλέρα που έκανε λάθος, αλλά η κόντρα του Γάλλου πέρασε άουτ, ενώ στο 62’ ο Γκριζμάν έκανε το σουτ από αριστερά, ο Μουσλέρα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του κι έτσι ήρθε το 2-0. Στο 64’ ο Ροντρίγκες έπιασε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω και στο 73’ ο Τολισό βρήκε χώρο έξω από τη περιοχή κι έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω.