23 Ιουν 2018

Πρόκριση με περίπατο για το Βέλγιο

Αυτό το Βέλγιο τρομάζει και δείχνει ικανό να φτάσει ως το τέλος. Οι «κόκκινοι διάβολοι» του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ» διέλυσαν με 5-2 την Τυνησία, παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο και σφράγισαν από σήμερα την πρόκριση. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λουκάκου έφυγε στην κόντρα αλλά ο Μπεν Μουσταφά τον πρόλαβε με  τα πόδια ενώ στο ίδιο λεπτό ο κίπερ της Τυνησίας, είπε όχι σε σουτ του Μενιέ λίγο έξω από την περιοχή.
Και στο 5ο λεπτό ο Αζάρ ανατράπηκε στα όρια της περιοχής από τον Σ.Μπεν Γιουσέφ και ο ρέφερι μετά από τη χρήση του VAR έδωσε το πέναλτι. Στο 13ο λεπτό ο Λουκάκου έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Αζάρ από κοντά πλάσαρε πάνω στον Μπεν Μουσταφά ενώ στο 27’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε όμορφα στον Λουκάκου, που έχασε όμως το κοντρόλ και ο Μπεν Μουσταφά τον πρόλαβε. Στο 31’ το πλασέ του Σασί πέρασε λίγο έξω, ενώ οι Τυνήσιοι ήδη από το πρώτο ημίχρονο έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς τραυματίστηκαν οι Μπρον και Σ.Μπεν Γιουσέφ. Στο 45+3’ το Βέλγιο έφυγε στην κόντρα και ο Ντε Μπρόινε από δεξιά έκανε το γύρισμα αλλά ο Λουκάκου δεν βρήκε την μπάλα, για λίγο αλλά στο 45+4’ ο Μενιέ έβγαλε κάθετα στον Λουκάκου κι εκείνος με άψογο πλασέ έγραψε το 3-1. Στο 47ο λεπτό ο Αλντερβάιρελντ από κοντά πλασάρε έξω, ενώ στο 51’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε κάθετα για τον Αζάρ, που κατέβασε με το στήθος, πέρασε και  τον Μπεν Μουσταφά και  σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 4-1. Στο 61’ το όμορφο σουτ του Καρασκό πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 76’ ο Μπατσουαγί απέφυγε και τον κίπερ της Τυνησίας, πλάσαρε αλλά ο Μεριά έσωσε στη γραμμή. Στο 80ο λεπτό ο Μπεν Μουσταφά απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Καρασκό και ο Μπατσουαγί εξ επαφής σημάδεψε το δοκάρι και στο 81’ ο Ντε Μπρόινε έκανε το γύρισμα από αριστρά, ο Μπατσουαγί ξανά σούταρε από κοντά αλλά ο Μπεν Μουσταφά είπε όχι. Αλλά στο 90ο λεπτό ο Τίλεμανς σέντραρε από δεξιά και ο Μπατσουαγί με προβολή στο 2ο δοκάρι έγραψε το 5-1. Κι στο 90+2’ ο Μπατσουαγί βρέθηκε ξανά σε θέση βολής αλλά πλάσαρε άσχημα, ενώ στο 90+3’ ο Ναγκέζ έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Καζρί με πλασέ από κοντά έγραψε το 5-2.