9 Φεβ 2018

Ποιός θα γελάσει τελευταίος; Πρίγιοβιτς ή Ανσαριφάρντ;

Παίζουν σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό εδώ και ένα περίπου χρόνο. Πέρυσι τον χειμώνα ο Δικέφαλος του Βορρά επέλεξε τον Πρίγιοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός απέκτησε τον Ανσαριφάρντ από τον Πανιώνιο. Ο Πρίγιοβιτς κατάφερε να προσφέρει άμεσα στον ΠΑΟΚ. Ο Ανσαριφάρντ χρειάστηκε λίγο χρόνο. Φέτος είναι οι καλύτεροι επιθετικοί του πρωταθλήματος και οι πρώτοι σκόρερ. Ας δούμε και ας συγκρίνουμε τις επιδόσεις τους. Ο Πρίγιοβιτς έχει παίξει σε 18 ματς πρωταθλήματος και 1383 λεπτά συνολικά. Ο Ανσαριφάρντ έχει 16 συμμετοχές και 1160 λεπτά.
Ο άσος του ΠΑΟΚ έχει σκοράρει 12 φορές με δύο πέναλτι. Ο Ιρανός του Ολυμπιακού έχει 13 γκολ στο πρωτάθλημα με τρία πέναλτι. Ο Πρίγιοβιτς είναι πιο εύστοχος. Έχει 12 γκολ σε 34 προσπάθειες. Ο Ανσαριφάρντ 13 στα 39. Ο Ιρανός έχει 32 τελικές εντός περιοχής και ο Πρίγιοβιτς 23. Εννιά οι κεφαλιές του σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, έξι για τον αντίπαλό του. Δύο οι τελικές εκτός περιοχής για τον Πρίγιοβιτς, μία για τον παίκτη του Ολυμπιακού. (Και αυτά τα στοιχεία φανερώνουν τις ομοιότητες στο παιχνίδι και στα χαρακτηριστικά τους). Τρεις οι ασίστ του Ιρανού, δύο του Σέρβου. 1/3 γεμίσματα του Πρίγιοβιτς και 1/6 του Ανσαριφάνρντ. Ο Πρίγιοβιτς που είναι καλύτερος «πασέρ» από τον  Ιρανό. 44-42 οι σωστές-λανθασμένες πάσες του παίκτη του ΠΑΟΚ ενώ ο Ανσαριφάρντ έχει 34-44! Σε όλο το πρωτάθλημα ο Πρίγιοβιτς έχει τρία κλεψίματα, ενώ ο Ανσαριφάρντ εφτά. Ο Πρίγιοβιτς που βοηθάει πολύ στην άμυνα και σε στημένες φάσεις με 12 επεμβάσεις εντός περιοχής, ενώ ο Ιρανός μόλις τέσσερις. Παράξενη είναι η διαφορά στα φάουλ. Ο Πρίγιοβιτς έχει 27 κατά και μόλις εφτά υπέρ. Ο Ιρανός 11 υπέρ και 10 κατά. Οι δύο φορ έχουν από δύο δοκάρια, ενώ ο Πρίγιοβιτς έχει τέσσερις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες και ο Ανσαριφάρντ εννιά! Δύο οι κίτρινες του Ιρανού, τέσσερις για τον φορ του ΠΑΟΚ. Αυτή είναι η προσωπική μάχη των δύο φορ και για να δούμε ποιος θα βγει πρώτος σκόρερ, αλλά κυρίως ποιος θα πανηγυρίσει το πρωτάθλημα…
Πηγή: paok24.com