20 Οκτ 2017

Με ηγέτη τον Καλάθη έκανε "σεφτέ" στην Ευρωλίγκα

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 93-83 της Μπάμπεργκ για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, έχοντας σε μεγάλη βραδιά το δίδυμο που τον ανέδειξε την περασμένη σεζόν, με τον Νικ Καλάθη να κάνει ότι θέλει σε 27' λεπτά, πετυχαίνοντας 23 πόντους με 3/4 τρίποντα και μοίρασε 6 ασίστ, την ώρα που ο Κρις Σίνγκλετον πετύχαινε double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ όλοι οι πόντοι του μπήκαν στο β' ημίχρονο.
Ελπιδοφόρα παρουσία ενόψει της συνέχειας από τους νέους Λούκας Λεκαβίτσιους και Ζακ Όγκαστ με 10 και 4 πόντους αντίστοιχα, σταθερά καλοί Παππάς και Ρίβερς. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά με τον ηγέτη τους να βρίσκεται από νωρίς σε εκρηκτική κατάσταση και να μετρά 2/2 τρίποντα, ενώ μοίρασε άλλες δύο ασίστ στον Ίαν Βουγιούκα. Το πρόβλημα των χαμένων βολών δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να αποκτήσει διαφορά με το σκορ του δεκαλέπτου να κλείνει στο 22-17 με τον Καλάθη να κάνει... πάρτι πετυχαίνοντας τους 14 από τους 22 πόντους. Η β’ περίοδος ξεκίνησε με τον Τσάβι Πασκουάλ να δοκιμάζει διαφορετικά σχήματα και πρόσωπα, δίνοντας τη… μπαγκέτα της δημιουργίας στον Λούκας Λεκαβίτσιους, ενώ τη θέση του σέντερ ανέλαβε ο Ζακ Όγκαστ με τον Τζέιμς Γκιστ να παίζει για πρώτη φορά φέτος ως «4αρι». Οι δύο νέοι παίκτες του Παναθηναϊκού συνεργάστηκαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση με τους δύο τους να πετυχαίνουν τους 10 από τους 21 πόντους της περιόδου. Παράλληλα οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν στην άμυνα, με το μοναδικό πρόβλημα να παραμένουν οι χαμένες βολές και το ημίχρονο να κλείνει στο 43-35 χάρη στο τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς στο φινάλε. Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα σερί 14-4 με τον Σίνγκλετον να πετυχαίνει τους 5 από τους 14 πόντους, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας τον συμπλήρωνε έχοντας εύκολο έργο απέναντι στο αρκετά αργό Ραντόσεβιτς. Οι "πράσινοι" απέκτησαν σημαντική διαφορά (63-49), όμως η επιστροφή του Ματ Λοτζέσκι στο παρκέ έδωσε τη δυνατότητα στη Μπάμπεργκ να εκμεταλλευτεί τα λάθη του έμπειρου φόργουορντ καθώς επίσης και τις αργές επιστροφές του, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 11, όμως και πάλι στα τελευταία λεπτά ο Σίνγκλετον πήρε το... όπλο του και πετυχαίνοντας άλλους 5 πόντους και κλείνοντας τα... φώτα στον Χέκμαν, έκλεισε την περίοδο στο 69-56. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της, τους 17 πόντους (85-68), με τον Σίνγκλετον να ανεβάζει στο μέγιστο την απόδοση του, την ώρα που ο Καλάθης έμενε στον πάγκο για να πάρει τις απαραίτητες ανάσες ενόψει της συνέχειας, με τον Λεκαβίτσιους να τον αντικαθιστά επάξια. Οι "πράσινοι" έδειξαν στα τελευταία λεπτά μία έλλειψη συγκέντρωσης, γι' αυτό και απωλέσθη η διαφορά, όμως το "τριφύλλι" κατάφερε στο τέλος να πάρει τη μεγάλη νίκη.