3 Μαΐ 2017

Ο Ρονάλντο έστειλε την Ατλέτικο σπίτι της και την Ρεάλ στον τελικό

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο πρώτος ημιτελικός του Champions League. Η Ρεάλ «σκόρπισε» την Ατλέτικο, με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, οποίος πέτυχε και τα τρία γκολ του αγώνα. Οι «μερένγκες», ουσιαστικά, απόψε εξασφάλισαν την πρόκριση τους στον τελικό. Μετά το 3-0 ο επαναληπτικός στο «Vicente Calderón» έχει μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και δείχνει απίθανο οι «ροχιμπλάνκος» να καταφέρουν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα. απέναντι σε αυτή τη Ρεάλ.
Στο 10’ η Ρεάλ άνοιξε το σκορ. O Κασεμίρο γύρισε με τη στον Ρονάλντο που έκανε το 1-0 με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή! Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ρεάλ χαμήλωσε τον ρυθμό της και άφησε την κατοχή στην Ατλέτικο, αλλά ακόμα κι έτσι έδειχνε πως ελέγχει το ματς, αφού δεν απειλήθηκε ξανά. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, αφού η Ρεάλ φάνηκε να επαναπαύεται στο προβάδισμά της, ενώ η Ατλέτικο έδειχνε ανήμπορη να φτιάξει έστω και μια ευκαιρία της προκοπής για να ισοφαρίσει. Στο 73’ ο Φιλίπε Λουίς έκανε κακή απομάκρυνση στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Ρονάλντο και αυτός «κεραυνοβόλησε» τον Όμπλακ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 2-0! Ωστόσο, το προσωπικό σόου του Ρονάλντο δεν είχε τελειώσει ακόμα. Ολοκληρώθηκε στο 86’ όταν πήρε το γύρισμα πάρε-βάλε του Βάθκεθ και έκανε το 3-0 από κοντά τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση για την Ρεάλ!