30 Απρ 2017

Ο τελικός πήρε τα μυαλά της ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με 1-1 στις Ζωσιμάδες με τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε ένα μέτριο παιχνίδι που ήταν αγγαρεία για τις δυο ομάδες, με τους  παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ να έχουν το μυαλό τους στο τελικό με τον ΠΑΟΚ το επόμενο Σάββατο (06/05). Στο 38ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ με τον Λίλα που έπιασε ένα σουτ έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Μπάρκα, ο οποίος φέρει ευθύνη για το γκολ, αφού θα μπορούσε να είχε αποσοβήσει τον κίνδυνο. Στο 80ο λεπτό όμως η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Πατίτο.
Ο Αργεντινός εξτρέμ πήρε την μπάλα έξω απ’ την μεγάλη περιοχή του Πασχαλάκη, έπιασε ένα γεμάτο σουτ και έκανε το 1-1 για τον «Δικέφαλο». Ο Μανόλο Χιμένεθ αναφέρθηκε στην ισοπαλία με τα Γιάννενα και τον τελικό που έρχεται κόντρα στον ΠΑΟΚ. «Ήμασταν κακοί στο πρώτο ημίχρονο, δεχτήκαμε ένα γκολ από ομαδικό λάθος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτερο. Είναι δύσκολο για μια ομάδα να συγκεντρωθεί όταν σε λίγες μέρες παίζει έναν τελικό, ενώ δεν μας ευνοούσε και ο αγωνιστικός χώρος στον οποίο η μπάλα κυλούσε με δυσκολία όποτε ήταν συνεχώς στον αέρα», τόνισε στη συνέντευξη Τύπου.