19 Φεβ 2017

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ είναι αφεντικό

Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό με «χρυσό» σκόρερ τον Αστρίτ Αϊντάρεβιτς στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, με την Ένωση να πανηγυρίζει την τρίτη συνεχόμενη νίκη επί των «ερυθρόλευκων» στο ΟΑΚΑ σε πρωτάθλημα και Κυπέλλο. Το μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με την ΑΕΚ να δίνει αρκετό χώρο. Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, όταν στο 11’ ο Φορτούνης δοκίμασε το πόδι του, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ άουτ.
Η απάντηση των «κιτρινόμαυρων» ήταν άμεση και στο 13’ ο Πατίτο μετά από ωραία προσωπική ενέργεια έκανε το σουτ, με τον Λεάλι να μπλοκάρει. Μετά το πρώτο τέταρτο, η ΑΕΚ πήρε σιγά σιγά την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα την άμυνα του Ολυμπιακού. Το παιχνίδι ήταν σκληρό με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά φάουλ. Στο 26’ ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ και μετά την εκτέλεση του Σεμπά, ο Ντα Κόστα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε σταθερά. Η πρώτη σπουδαία φάση στο ντέρμπι έγινε στο 30’, όταν ο Αραούχο βγήκε τετ α τετ με τον Λεάλι, αλλά ο Αργεντινός φορ της ΑΕΚ πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Μετά από τρία λεπτά, ο Πατίτο εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού και ο Μποτία υπέπεσε σε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Λεάλι. Η ένταση των δύο ομάδων ήταν μεγάλη , με αποτέλεσμα να υπάρχουν αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες, με τον διαιτητή Μάνταλο να δείχνει τέσσερις κίτρινες σε Μποτία, Ντα Κόστα, Αϊντάρεβιτς και Ντίντακ. Από το φάουλ προήλθε και το γκολ της ΑΕΚ, με τον Αϊντάρεβιτς να το εκτελεί, η μπάλα να κοντράρει στον Ντα Κόστα και να καταλήγει στα δίχτυα του Λεάλι για το 1-0 στο 34’. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Σουηδού μέσου με την φανέλα της Ένωσης. Στο 38΄ο Ολυμπιακός έγινε απειλητικός, όταν ο Βράνιες έκανε τσαφ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ντε Λα Μπέγια έκανε κακό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Μπάρκας. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μπέντο μπήκε πιο δυνατά, με την ΑΕΚ να προσέχει την άμυνά της. Στο 50’ μετά από εκτέλεση κόρνερ των «ερυθρόλευκων» ο Μποτία βρέθηκε στο έδαφος από τράβηγμα του Λαμπρόπουλου με τα ριπλέι να δείχνουν παράβαση. Η πίεση του Ολυμπιακού ήταν μεγάλη στην άμυνα της ΑΕΚ και στο 60’ ο Μαρτίνς με σουτ απείλησε τον Μπάρκα, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά. Η φάση αυτή αφύπνισε τους γηπεδούχους και στο 65΄«άγγιξαν» το δεύτερο γκολ. Ο Αραούχο με πλάτη στο τέρμα, γύρισε και έκανε σουτ, με τον Λεάλι να διώχνει εντυπωσιακά. Η είσοδος του Χριστοδουλόπουλου έδωσε πνοή στην επίθεση της ΑΕΚ και στο 75’, ο Έλληνας μέσος έπειτα από εξαιρετική ενέργεια κέρδισε το φάουλ και την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μποτία, με τον Ισπανό να αποβάλλεται για δεύτερη σερί χρονιά στο ΟΑΚΑ. Από κει και πέρα, η Ένωση με την αριθμητική υπεροχή κράτησε άνετα το προβάδισμα και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη τόσο βαθμολογικά, όσο και για το γόητρο.