28 Οκτ 2016

Ο Παναθηναϊκός "καθάρισε" εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε πολύ εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ με 70-59 κι έφτασε τις τρεις νίκες έπειτα από τέσσερις αγώνες στην Ευρωλίγκα.Εκπληκτική η απόδοση των Τζέιμς Γκιστ και Νικ Καλάθη, με την ομάδα παράλληλα να εμφανίζεται εξαιρετική αμυντικά, κρατώντας χαμηλά το σκοράρισμα των Σέρβων σε χαμηλά επίπεδα. Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα το προβάδισμα. Στο πέμπτο λεπτό προηγήθηκε με 9-4, πάτησε όμως το «γκάζι» και στο 9’ ανέβασε την διαφορά στο +9 (21-12) για να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-14 με Καλάθη και Γκιστ να του δίνουν ώθηση.
Εξίσου καλό ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο για τους «πράσινους», που είχαν ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό και με τον Νικ Καλάθη να τους οδηγεί, στο 12’ προηγήθηκαν με 31-14. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ιδιαίτερα άστοχος με τον πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Ογκνιεν Κούζμιτς να φαίνεται ο μόνος που μπορούσε να απειλήσει επιθετικά μέσα στο «ζωγραφιστό». Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και στο τέλος του ημιχρόνου προηγούνταν με 46-25. Στο δεύτερο μέρος, ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε σημάδια αντίδρασης αλλά αυτό δεν έμοιαζε αρκετό για να καλύψει το χαμένο «έδαφος». Με τον Τζέιμς Γκιστ να προσφέρει σκορ και θέαμα με εξαιρετικές συνεργασίες με τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός παρέμενε με ευκολία στην θέση του οδηγού και στο 25’ προηγούνταν με 54-31. Ο Κούζμιτς έμοιαζε απελπιστικά μόνος στην επίθεση των Σέρβων, που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το «φρένο» του Παναθηναϊκού και η ομάδα του Πασκουάλ, στο 30’ προηγούνταν με 61-41. Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε την τελευταία περίοδο δυνατά με ένα σερί εννέα πόντων για το 61-50, αιφνιδιάζοντας τους «πράσινους». Χρειάστηκαν σχεδόν πέντε λεπτά για να βρει σκορ ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη να κάνει το 63-50. Παρά το γεγονός πως οι «πράσινοι» είχαν κολλήσει επιθετικά, δεν έχασαν τα ηνία της αναμέτρησης και τελικά έφτασαν στη νίκη με 70-59.