2 Ιουλ 2016

Τρέλα η Ουαλία, πέταξε έξω το Βέλγιο

Συνεχίζει να τρελαίνει την Ευρώπη! Η Ουαλία απέδειξε πως δεν εξαρτάται μόνο από τον Μπέιλ, επικράτησε 3-1 του Βελγίου, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro και πλέον θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τον τελικό απέναντι στην Πορτογαλία. Οι Ουαλοί που ήρθαν στην Γαλλία για να διασκεδάσουν την πρώτη τους συμμετοχή σε EURO, απέδειξαν πως μπορούν να φτάσουν ψηλά! Η Ουαλία εκμεταλλεύτηκε κάθε πιθανή αδυναμία των Βέλγων, «χτύπησε» την προβληματική άμυνά τους, λόγω και των πολλών απουσιών και κατάφεραν να φτάσουν σε μία τεράστια νίκη που την έφερε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» από την άλλη άρχισαν ιδανικά τον αγώνα, προηγήθηκαν χάρη σε μία γκολάρα του Ναϊνγκολάν όμως, από εκεί και πέρα ήταν αγνώριστοι, έδωσαν πολύ χώρο στους αντιπάλους τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν. Το Βέλγιο άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης με απίθανο σουτ του Ναϊνγκολάν. Η απάντηση της Ουαλίας στο γκολ του Βελγίου ήρθε στο 30ο λεπτό, όταν ο αρχηγός Άσλεϊ Γουίλιαμς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Δέκα λεπτά μετά από τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουαλία κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο φορ της Ρέντινγκ, Ρόμπσον-Κάνου... άδειασε με απίθανη ντρίμπλα τους Μενιέ - Φελαϊνί και εκτέλεσε τον Κουρτουά για το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βόουκς στο 85΄, ο οποίος χώθηκε μεταξύ των δύο στόπερ του Βελγίου και σκόραρε με κεφαλιά στην απέναντι γωνία.