7 Φεβ 2016

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, αλλά θα ξεχαστεί γρήγορα

Με γκολ του Ομάρ Ελαμπντελαουί στο 8ο λεπτό ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη και τίμησε με τον καλύτερο τρόπο τα 21 αδικοχαμένα θύματα που έχασαν τη ζωή τους στην τραγωδία της Θύρας 7. Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα κατάφερε να πάρει μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, αλλά στην πορεία έχασε το κέντρο. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν σχεδόν με ίδιους προσανατολισμούς μέσα στο γήπεδο, έχοντας ψηλά την άμυνα τους,
με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παίζεται μέσα σε λίγα μέτρα στο χώρο του κέντρου και τους παίκτες να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφόρησε καλά την μπάλα όταν την είχε στην κατοχή του αλλά δεν έφτασε στη μεγάλη ευκαιρία, όπως και ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι έφτανε σχετικά εύκολα μέχρι έξω από την αντίπαλη μεγάλη περιοχή. Έτσι, μέχρι τη λήξη του 45λεπτου δεν υπήρξε κάποια διαφοροποίηση στο σκορ. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι καλή κατοχή της μπάλας, η οποία όμως γύριζε χωρίς να φτάνει εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Στο 66′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Τζαβέλλας και τα αριθμητικά δεδομένα ήρθαν ξανά στα ίσια στο 70′ όταν αποβλήθηκε και ο Ζντιέλαρ, αφήνοντας και τον Ολυμπιακό με δέκα παίκτες. Έτσι, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο ΠΑΟΚ είχε την κυκλοφορία αλλά το αποτέλεσμα έμεινε το ίδιο μέχρι τέλος. Το ντέρμπι πάντως θα ξεχαστεί γρήγορα. Ο Ολυμπιακός το πήρε με 1-0, αλλά η ποιότητα του αγώνα δεν ήταν αυτό που περίμεναν όσοι βρέθηκαν στο Καραϊσκάκης.