20 Νοε 2015

Μπήκε σε μπελάδες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε τις λύσεις που ήθελε και έφτασε στη νίκη με 71-77, η οποία ήταν και η δεύτερη του Έλληνα προπονητή απέναντι στους «πράσινους» στη φάση των ομίλων. Ο Παναθηναϊκός υπέστη τέταρτη ήττα στην Ευρωλίγκα και ψάχνει τις νίκες που θα του δώσουν την πρόκριση. Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Οι Ρώσοι επέβαλαν τον ρυθμό τους χάρη στην καλή τους άμυνα, αλλά και τα σουτ του Μπρέκχοφ (2-12, 5′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Ζούμπκοφ και Σίγκλετον να μπαίνουν στην… εξίσωση έκλεισαν με διψήφια διαφορά το πρώτο δεκάλεπτο (10-21), την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός έβρισκε σκορ με το… σταγονόμετρο. Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων τους έδωσε τη δυνατότητα να μαζέψουν τη διαφορά (15-21, 13′). Ο Ντρέιπερ, όμως, έδωσε λύσεις, από το πουθενά, για την Λοκομοτίβ και με διαδοχικά τρίποντα επανέφερε σε διψήφια επίπεδα το προβάδισμα της ομάδας του (15-27, 15′). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ξανά, μείωσαν μέχρι τον πόντο με τον Καλάθη (29-30, 18′), όμως το πρώτο μέρος έκλεισε με τρίποντο του Μπρέκχοφ για το 29-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Ακόμα καλύτερος μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός. Γιάνκοβιτς και Φελντέιν πήραν προσπάθειες και έδωσαν.. προβάδισμα (39-35, 24′). Ο Μάλκολμ Ντιλέινι στο πρώτο μέρος ήταν απών, όμως στην επανάληψη ανέλαβε δράση. Με δικές του προσπάθειες έφερε το παιχνίδι στα ίσια (43-43, 26′). Ο Αμερικανός πήρε.. φωτιά και με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε την κατάσταση για την ομάδα του για το 54-59 της τρίτης περιόδου. Μέσα σε 10 λεπτά ο Αμερικανός μέτρησε 20 πόντους! Ο Βίκτορ Κλαβέρ ανέλαβε ηγετικό ρόλο για την «Λόκο» στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τα μεγάλα σουτ του Ισπανού έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού (66-74, 37′). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφεραν να περάσουν από το ΟΑΚΑ με 71-77, κάνοντας δύο τις νίκες τους κόντρα στο «τριφύλλι». Πλέον για τον Παναθηναϊκό το παιχνίδι της επόμενης Παρασκευής (27/11) στην Σμύρνη κόντρα στην Πινάρ Καρσίγιακα είναι κομβικό για τη συνέχεια της φετινής του πορείας στην Euroleague.