6 Νοε 2015

Εφιάλτης και η Πολωνία για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 71-68 από την Ζιελόνα Γκόρα για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό σε άμυνα και επίθεση και έμεινε στη μία νίκη στον όμιλο, που δυσκολεύει τα δεδομένα ενόψει συνέχειας.  Η Ζιελόνα ξεκίνησε «ζεστή» το παιχνίδι και στο τέταρτο λεπτό είχε προηγηθεί με 11-6, εκμεταλλευόμενη την ταχύτητά της στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα, με τρίποντο του Φελντέιν έκανε το 13-14 στο 8’ αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ζαμοΐσκι, προηγήθηκαν με 19-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να «κυνηγάει» την Ζιελόνα, η οποία έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και σε συνδυασμό με τα αρκετά χαμένα καλάθια και την αστοχία στις βολές από πλευράς Παναθηναϊκού, στο 13ο λεπτό ανέβασε την διαφορά στο +11 (29-18). Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς φάνηκε να «ξυπνάει» σε εκείνο το σημείο, μείωσε σε 29-22 αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τον έλεγχο και στο 15’ με τρίποντο του Ζαμοΐσκι, προηγήθηκαν με 34-22. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν εκ νέου, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Πάβλοβιτς και τον Καλάθη και κατάφεραν στο ημίχρονο να μειώσουν σε 40-33, έχοντας και τον Ραντούλιτσα καθηλωμένο στον πάγκο καθώς είχε φτάσει τα τρία προσωπικά φάουλ. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μπαίνει στο παρκέ αποφασισμένος να αλλάξει τα δεδομένα και κατάφερε στο 24ο λεπτό να μειώσει σε 45-40 με τρίποντο του Φώτση. Κάθε φορά όμως που η ελληνική ομάδα πλησίαζε στο σκορ, η Ζιελόνα έβρισκε λύσεις μέσω αιφνιδιασμών και στο 28’ είχε φτάσει και πάλι στο +10 (55-45). Η αστοχία από την γραμμή των βολών, έκανε τα πράγματα δυσκολότερα για τον Παναθηναϊκό, που στο 30΄ήταν πίσω στο σκορ με 57-49. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει πρόβλημα στην επίθεση και η Ζιελόνα παρέμενε σταθερά μπροστά στο σκορ. Από το 34ο λεπτό κι έπειτα, οι «πράσινοι» κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά και τελικά με τρίποντο του Φελντέιν στο 37’ ισοφάρισαν σε 63-63! Οι Πολωνοί όμως πήραν άμεσα ξανά το προβάδισμα με τρίποντο του Κοσζαρεκ (68-63), με ενάμιση λεπτό να απομένει για την λήξη. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο στα 30’’ για την λήξη μείωσε σε 69-68 για τον Παναθηναϊκό, η Ζιελόνα όμως κέρδισε το φάουλ με τον Ντζούρισιτς να κάνει το 71-68 με 2/2 βολές στα 9’’.08 για το τέλος. Διαμαντίδης και Πάβλοβιτς αστόχησαν στις δύο τελευταίες επιθέσεις του Παναθηναϊκού και η Ζιελόνα πήρε τελικά τη νίκη, την πρώτη της στην φετινή Ευρωλίγκα.