25 Απρ 2015

Επέστρεψε ο κόσμος, επέστρεψαν και οι νίκες στη Λεωφόρο

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό και τέλος στο αρνητικό σερί για τους πράσινους με το τριφύλλι να επικρατεί της Ξάνθης με 2-0 στην Λεωφόρο, παίζοντας πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο όπου και πέτυχε τα δυο γκολ με τους Καρέλη και Πράνιτς. Το τριφύλλι πέταξε και πάλι ένα ημίχρονο καθώς στο πρώτο μέρος δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την εστία της Ξάνθης ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο απ' ότι στο δεύτερο που δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον Παναθηναϊκό ιδίως μετά το γκολ που δέχτηκαν. Οι πράσινοι προσπέρασαν έτσι πάλι τον ΠΑΟΚ και του φόρτωσαν άγχος ενόψει της αναμέτρησης με τον ΠΑΣ την Κυριακή ενώ η Ξάνθη έχασε πολύτιμο έδαφος στην μάχη για την παρουσία της στην πρώτη πεντάδα. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν καλό με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και χωρίς φάσεις για τις δυο ομάδες παρά μόνο από λάθη των αντιπάλων και με την ισορροπία να φαίνεται σε όλους τους τομείς. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν έγινε ούτε μια κλασική ευκαιρία. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έκανε μια διορθωτική κίνηση βάζοντας τον Πράνιτς αντί του Μπούι και το τριφύλλι ανέβασε την απόδοση του. Είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε περισσότερες φάσεις και κενούς χώρους στην άμυνα της Ξάνθης ενώ έπαιξε πιο κοντά στην κορυφή ο Πέτριτς. Οι πράσινοι ξεκλείδωσαν την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 67΄ με μια προσπάθεια του Κροάτη και τρομερό γκολ του Καρέλη. Ενώ όντας καλύτερη από την Ξάνθη στο δεύτερο μέρος έφτασαν και σε ένα δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, στο 94΄με εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς το οποίο κέρδισε ο κορυφαίος των πράσινων Νίκος Καρέλης.