21 Μαρ 2015

Οι απουσίες και οι τραυματισμοί λύγισαν τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός των πολλών προβλημάτων, δίχως τον Βασίλη Σπανούλη στην σύνθεσή του, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά τελικά λύγισε από την Λαμποράλ Κούτσα και ηττήθηκε με 74-73 για την 11η αγωνιστική του Τοπ-16. Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε χωρίς τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη στην Βιτόρια. Οι Μπρεντ Πέτγουεϊ και Μιχάλης Τσαϊρέλης έμειναν και αυτοί στην Αθήνα. Ο Μπράιαντ Ντάνστον έπαιξε με 39 πυρετό, οι Σλούκας και Λαφαγιέτ έπαιξαν προερχόμενοι από τραυματισμό. Κόντρα σε όλα αυτά τα προβλήματα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά στο τέλος ηττήθηκε από την Λαμποράλ. Πλέον οι Πειραιώτες θέλουν τρεις νίκες στα τρία επόμενα ματς για να φτάσουν στον στόχο τους, που δεν είναι άλλος από το πλεονέκτημα έδρας. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν μέσα από το καλάθι να βρουν πόντους και τα κατάφεραν καθώς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 19-23. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται της Λαμποράλ με 36-38. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει τον ρυθμό στα δικά του μέτρα μετά την ανάπαυλα και με τον Πρίντεζη να τον οδηγεί κατάφερε να ξεπεράσει τα κενά στην δημιουργία που είχε στην επίθεση. Ο Λαφαγιέτ με τρίποντο έδωσε «αέρα» με τέσσερις πόντους στον Ολυμπιακό και το 44-48 στο 26ο λεπτό, ενώ στο 28ο λεπτό οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν μπροστά με 47-52. Οι Πειραιώτες είχαν χρεωθεί με πολλά φάουλ, ο Ντάνστον είχε φτάσει τα 4 προσωπικά στο 26ο λεπτό και η Λαμποράλ εκμεταλλευόμενη τις βολές ισοφάρισε σε 52-52, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με μικρή διαφορά και το 53-55. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έχασε την μάχη των αμυντικών ριμπάουντ και έτσι η Λαμποράλ πέρασε μπροστά με 63-59 στο 34ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός όμως με ένα σερί 7-0 πέρασε εκ νέου μπροστά με 63-66 στο 35ο λεπτό. Ο πρώην παίκτης του Κολοσσού, Μάικ Τζέιμς με πέντε προσωπικούς πόντους έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 68-66 στο 37ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός χάρη στον Πρίντεζη προσπάθησε να μείνει όρθιος, αλλά η Λαμποράλ ήταν μπροστά με 74-71 στο 39ο λεπτό, με τον Χάντερ να μειώνει σε απόσταση αναπνοής και το 74-73. Ο Γιώργος Πρίντεζης έχασε δύο βολές, ενώ ο Ολιβερ Λαφαγιέτ έκανε την τελευταία επίθεση, αλλά το τρίποντό του ήταν άστοχος και έτσι η Λαμποράλ επικράτησε με 74-73.