31 Ιαν 2015

Έβαλε τα χεράκια του και έβγαλε τα ματάκια του

Έβγαλε τα μάτια του ο ΠΑΟΚ μια βδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό γνωρίζοντας την ήττα με 1-2 από τον Παναιτωλικό χάρη σε ένα γκολ του Άλβες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Δικέφαλος ξόδεψε ένα ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε αλλά στο τέλος γκρέμισε ότι έχτισε. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε άνευρος κι ασύνδετος στο ξεκίνημα του αγώνα. Τα βρήκε σκούρα απέναντι σε έναν εξαιρετικά στημένο Παναιτωλικό οι παίκτες του οποίου ήταν σωστά απλωμένοι στους χώρους και κρατώντας την κατοχή της μπάλας όταν το παιχνίδι το επέτρεπε. Ο συντελεστής δυσκολίας έγινε ακόμα μεγαλύτερος από νωρίς καθώς στην πρώτη φάση τους οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Άλβες ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε κάνοντας το 0-1 στο 7ο λεπτό. Το γκολ δεν έδειξε να αφυπνίζει ιδιαίτερα τους παίκτες του Αναστασιάδη οι οποίοι πέρα από μια καλή κεφαλιά του Περέιρα στο 17′, δεν επέδειξαν κάτι το εξαιρετικό κατά τη διάρκεια ολόκληρου του πρώτου ημιχρόνου. Ο τεχνικός του Δικεφάλου είδε παίκτες-κλειδιά (Ρατς, Περέιρα, Αθανασιάδη) να μην βρίσκονται σε καλή μέρα ενώ κι ο Νομπόα έδειχνε εκτός κλίματος. Αν προσθέσουμε ότι και ο μοναδικός εξτρέμ του ΠΑΟΚ έμεινε στον πάγκο (Μακ), καταλαβαίνει κανείς πως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τον Παναιτωλικό να συντηρεί με ευκολία το υπέρ του σκορ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Απόλυτα αναμενόμενη και αργοπορημένη η πρώτη αλλαγή του ΠΑΟΚ με τον Μακ να περνάει στο ματς στο ημίχρονο στη θέση του Τζανδάρη. Η εικόνα του Δικεφάλου άλλαξε άρδην με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται παθιασμένοι και έχοντας περισσότερο ορθολογισμό στην επίθεση. Η ασφυκτική πίεση του πρώτου 20λεπτου δεν απέδωσε με κάποιο γκολ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ άρχισαν απογοητεύονται λίγο καθώς ο χρόνος περνούσε αλλά μια υπέροχη ενέργεια του Μακ στο 73′ έφερε το 1-1 και έβαλε φωτιά στην Τούμπα. Ο Αναστασιάδης αμέσως μετά πέρασε τον Κόστα (μπροστά από τους δυο αμυντικούς) αντί του Σαλπιγγίδη δίνοντας ύψος στην ομάδα αλλά αφήνοντας λειψή την δεξιά πτέρυγα. Αυτό διορθώθηκε μετά, όταν πέρασε ο Κίτσιου στο παιχνίδι αντί του Κατσικά. Τα λεπτά όμως περνούσαν και τελικά ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν πέτυχε το γκολ της νίκης αλλά δέχθηκε το τελειωτικό χτύπημα στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Άλβες να κάνει το 1-2.