26 Ιαν 2015

Ο Αραβίδης έδωσε τις λύσεις στην ΑΕΚ

Με τον Χρήστο Αραβίδη να δίνει λύσεις με τρία γκολ, η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Παναιγιάλειου στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και συνέχισε την πορεία για την επιστροφή. Εξαιρετικός ο Ανάκογλου, όργωσε το γήπεδο, φοβερή η πρεμιέρα του Σοϊλέδη, σούπερ και η επιστροφή του Μπαρμπόσα. Η εντονότατη βροχόπτωση που έπεσε στο ξεκίνημα του αγώνα, μετατρέποντας τον αγωνιστικό χώρο σε…πισίνα, ήταν εύλογο να επηρεάσει την ΑΕΚ. Όσο περνούσαν τα λεπτά και ο αγωνιστικός χώρος στέγνωνε, η ΑΕΚ δημιουργούσε ευκαιρίες, καταφέρνοντας να μετατρέψει σε γκολ μια από αυτές. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ ανάμεσα στο κόρνερ και την μεγάλη περιοχή, με τον Αραβίδη να πηδάει ψηλότερα από όλους και να ανοίγει το σκορ στο 40ο λεπτό. Μετά το 1-0, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τον Αθανασόπουλο και το δοκάρι να σταματάει τις προσπάθειες των Μάνταλου και Πλατέλλα, που δεν κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα στην επανάληψη της αναμέτρησης, καθώς ο αγωνιστικός χώρος στέγνωσε και βοήθησε τις προσπάθειες των παικτών του Δέλλα. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, κάτι που κατάφεραν στο 65ο λεπτό. Ο Σοϊλέδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντιπάλου του, βγήκε στην επίθεση, σέντραρε, με τον Αραβίδη να πιάνει την κεφαλιά και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, διπλασιάζοντας και τα προσωπικά του τέρματα. Οι παίκτες της ΑΕΚ κυκλοφορούσαν τη μπάλα, προσπαθώντας να φτάσουν με ορθολογικό τρόπο στην εστία του Αθανασόπουλου, κάτι που το κατάφεραν στο 85ο λεπτό. Ο Γροντής έβγαλε τη σέντρα στο ύψος του πέναλτι, με τον Αραβίδη να πιάνει το σουτ και να κάνει το 3-0, πετυχαίνοντας χατ τρικ. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ένωση προσπάθησε να πετύχει κάποιο ακόμα γκολ, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έτσι ο αγώνας έληξε 3-0.