18 Δεκ 2014

Η Σαν Λορέντζο στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Η πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής, Σαν Λορέντζο επικράτησε δύσκολα στη παράταση με 2-1 της Οκλάντ Σίτι και έδωσε ραντεβού το Σάββατο για τον παγκόσμιο τίτλο κόντρα στη πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης. Η Οκλαντ Σίτι μπορεί να μην τρόμαζε εξαρχής, μα στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων έδειξε εξαιρετικά στοιχεία και λίγο έλειψε να κάνει την μεγάλη έκπληξη. Το παιχνίδι από την αρχή ήταν πολύ δυνατό, με πολλά φάουλ αλλά με λίγες ευκαιρίες. Ο Μπαριέντος για τους Αργεντίνους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα για την Σαν Λορέντζο, αλλάοι Νεοζηλανδοί ισοφάρισαν στο 67΄ με τον Μπερλάνγκα. Από εκεί και μετά το ματς έγινε ροντέο. Στο 76’ ο Καουτερούτσο έκανε μαγική ενέργεια, αλλά η βολίδα του τράνταξε το δεξί δοκάρι και στην αντεπίθεση ο Τάντε έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει την ανατροπή. Έτσι ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Μάτος στο 93΄ έστειλε τους Αργεντινούς στον τελικό.