16 Σεπ 2014

Μεγάλη νίκη ο Ολυμπιακός, ανεβάζει τον πήχη στην Ευρώπη

Ο Ολυμπιακός έχει ανεβάσει τον πήχη στις ευρωπαϊκές του παρουσίες και αυτό το έδειξε απόψε απέναντι στην περσινή φιναλίστ του τελικού του Τσάμπιονς Λίγκ παίρνοντας μια μεγαλοπρεπή νίκη με 3-2! Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά, δείχνοντας στην Ατλέτικο ότι είναι διατεθειμένος να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Στο 12ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Τσόρι να μην καταφέρνει από κοντά να κάνει την προβολή και να σκοράρει, κέρδισε ωστόσο κόρνερ και από αυτή τη φάση έμελλε να ανοίξει το σκορ. Ο Μαζουάκου έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Αφελάι, λίγο έξω από την περιοχή, και με δυνατό συρτό σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Ομπλάκ, κάνοντας το 1-0. Μετά το προβάδισμα της ελληνικής ομάδας οι Ισπανοί βγήκαν μπροστά και επισκέφτηκαν για πρώτη φορά απειλητικά τα καρέ του Ρομπέρτο με κεφαλιά του Μάντζουκιτς στο 17', η μπάλα όμως κατέληξε ψηλά άουτ. Η πίεση της Ατλέτικο συνεχίστηκε μέχρι το 31ο λεπτό, όταν ο Τσόρι έβγαλε τους ερυθρόλευκους σε γρήγορη αντεπίθεση, έκανε το γύρισμα έξω από την περιοχή, με τον Μήτρογλου να αφήνει την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του για να φτάσει στον Αφελάι και ο Ολλανδός φορ με κοντινό πλασέ κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Ομπλάκ στο ματς, κάνοντας το 2-0. Παρά την ψυχρολουσία η Ατλέτικο βγήκε μπροστά και έψαξε το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Στο 38' ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά στην καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας, έπειτα από σέντρα του Ανσάλντι, νίκησε τον Ρομπέρτο και μείωσε σε 2-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Ο Ολυμπιακός θέλησε να κρατήσει την μπάλα και να περιορίσει τις εκδηλώσεις επιθέσεων από την Ατλέτικο, με τους Ισπανούς να καταφέρνουν συχνά πυκνά να φτάσουν στην ερυθρόλευκη περιοχή, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ρομπέρτο.  Ο Μίτσελ βλέποντας τους Ισπανούς να πιέζουν άλλαξε το σύστημα της ομάδας του από το 4-4-2 σε 4-3-3 με τους Φουστέρ και Εντινγκά να παίρνουν τις θέσεις των Τσόρι και Αφελάι. Ο Ολυμπιακός αναθάρρησε και στο 73' βρήκε για τρίτη φορά δίχτυα με τον Μήτρογλου να υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Κασάμι και με  περιστροφή 180 μοιρών να καταφέρνει να νικήσει με κοντινό σουτ τον Ομπλάκ για το 3-1. Οι Μαδριλένοι δεν έδειξαν διατεθειμένοι να αποδεχτούν την ήττα και βγήκαν αμέσως μπροστά για να μειώσουν με τον Γκριζμάν μετά από σέντρα του Τσέρτσι να κάνει το 3-2 στο 86'. Παρόλα αυτά στα λεπτά που απέμειναν μέχρι τη λήξη ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση του αγώνα προκειμένου να μην κινδυνεύσει, καταφέρνοντας να βγάλει σε πέρας την αποστολή του, φτάνοντας στη νίκη με 3-2.