25 Ιουλ 2014

Ο Αστέρας έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά προκρίθηκε

Η πρόκριση που αναμενόταν, ήρθε, έστω και με πολύ πιο δύσκολο τρόπο απ' ό,τι όλοι φαντάζονταν. Ο Αστέρας νίκησε 4-2 την Ροβανιέμι στην Τρίπολη, στη ρεβάνς του 2ου προκριματικού γύρου του Europa League (1-1 το πρώτο ματς) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Μάιντς. Ο Αστέρας ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή στιγμή στον αγώνα, στο 12' με ωραίο μακρινό σουτ του Κουρμπέλη, αξιοποιώντας το λάθος του Σάλγκρεν. Ωστόσο, μετά το 20' και το άστοχο μακρινό σουτ του Ρόλε, γύρισε πίσω, έδωσε χώρο στους Φινλανδούς, οι οποίοι, όντας και πιο έτοιμοι με πολλά περισσότερα επίσημα παιχνίδια, άρχισαν να επιτίθονται σιγά-σιγά από τα άκρα και να δημιουργούν τρεις καλές στιγμές (26' Μακιτάλο, 30' Κόκο, 33' Μαγιάβα). Τελικά, το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε και πάλι ελληνικό «χρώμα». Ο Μπαράλες απείλησε στο 44' όπως και ο Ρόλε στο 45'+2', ενώ ένα λεπτό αργότερα, οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μάσα από τον Σάλγκρεν, ο οποίος αποβλήθηκε. Ο Ντε Μπλάσις ευστόχησε στο 45'+6' και το 45λεπτο έκλεισε ιδανικά (2-0). Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Αστέρα φουριόζο. Ευκαιρία με τον Μπαράλες στο 47', δοκάρι με τον Ουσέρο στο 48', νέα καλή στιγμή με τον Μάσα (49') και χαμένο τετ-α-τετ του Ντε Μπλάσις (51'). Το 3ο γκολ φαινόταν θέμα χρόνου για τους Αρκάδες, αλλά τελικά ήρθε για τη Ροβανιέμι, που μείωσε στο 53' με τον Μακιτάλο (λάθος της ελληνικής άμυνας) και «ξαναμπήκαν» στο παιχνίδι. Τα πράγματα έγιναν χειρότερο για τον Αστέρα, καθώς στο 62' ήρθε και η ισοφάριση με κεφαλιά του Λαντεμάκι και οι Φινλανδοί είχαν σκορ πρόκρισης! Η τύχη ξαναγύρισε την πλάτη της στους γηπεδούχους, με το νέο δοκάρι, από τον Μάσα αυτή τη φορά, στο 68', αλλά πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντε Μπλάσις πέτυχε το 3-2 και η λύτρωση ήρθε, ενώ ο Βεργέτης είχε τονώσει την επίθεση με Μπακασέτα αλλά και τον Μπαντιμπανγκά στη θέση του τραυματία Μπαράλες. Παρά το νέο ελληνικό προβάδισμα, η Ροβανιέμι προσπάθησε να βγει μπροστά, αλλά ο Αστέρας δεν είχε διάθεση για «αστεία». Στο 81' οι δύο αλλαγές συνεργάστηκαν και ο Μπακασέτας με προβολή πέτυχε το 4-2 και τα πάντα είχαν τελειώσει. Τα τελευταία λεπτά δεν έκρυβαν άλλα γκολ, παρά τις δύο καλές στιγμές με Ρόλε (90'+1') και Ντε Μπλάσις (90'+1') και οι Αρκάδες πανηγύρισαν την πρόκριση.