25 Απρ 2019

Στον τελικό με "σβηστές μηχανές" ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έπαιξε όσο χρειάστηκε στην Τρίπολη, απέσπασε το 0-0 από τον Αστέρα και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με στόχο το νταμπλ! Ο Δικέφαλος ουσιαστικά διαχειρίστηκε και υπερασπίστηκε το 2-0 του πρώτου ημιτελικού στην Τούμπα.
Χωρίς συγκινήσεις ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει κάποια φάση, πέρα του σουτ του Κώτσιρα στο 6′, το οποίο προέκυψε από λάθος του Πασχαλάκη που διόρθωσε ο ίδιος με απόκρουση. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε, κράτησε περισσότερο μπάλα στα πόδια του και έβγαλε μια ευκαιρία στο 17′ με σουτ του Κρέσπο που έφυγε άουτ. Γενικά το ματς είχε καλό ρυθμό και λίγες διακοπές, παρά τα δυναμικά μαρκαρίσματα, του έλειπαν όμως οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, καθώς οι άμυνες ήταν καλά οργανωμένες. Μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 35′, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Τασουλή, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Στο 42′, ο Ζαμπά ήταν αυτός που είχε την καλύτερη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά με τον Αστέρα να μπαίνει πολύ δυνατά για να πετύχει κάποιο γκολ. Στο 47′ το κατάφερε με τον Τσιλιανίδη αλλά ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε καλή ευκαιρία και δυο λεπτά αργότερα. Στο 61′ ήταν η σειρά του Φερνάντεζ να απειλήσει με πλασέ, με τον Λουτσέσκου να αλλάζει το κέντρο του, βλέποντας πως η ομάδα του δεν ανταποκρίνεται. Πρώτα μπήκε ο Ολιβέιρα αντί του Μίσιτς και μετά ο Πέλκας αντί του Ζαμπά, με τον Μπίσεσβαρ να μεταφέρεται στα πλάγια. Η εικόνα του Δικεφάλου βελτιώθηκε αρκετά, έτσι στο 72′ βρέθηκε κοντά στο γκολ, αλλά το πλασέ του Λημνιού απέκρουσε ο Παπαδόπουλος. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς, ο ρυθμός έπεσε, ο Αστέρας απογοητεύτηκε πλήρως, ο Ολιβέιρα έχασε δυο καλές ευκαιρίες στις καθυστερήσεις και το τελικό 0-0 έδωσε στον ΠΑΟΚ την πρόκριση, μετά το 2-0 της Τούμπας.