9 Δεκ 2018

Αγνώριστος ο Παναθηναϊκός, έχασε με κάτω τα χέρια

Ο χειρότερος φετινός Παναθηναϊκός ανέστησε τον ΟΦΗ και γνώρισε την ήττα (3-1) με κάτω τα χέρια. Αγνώριστοι εμφανίστηκαν οι «πράσινοι» στην Κρήτη, οι οποίοι βρέθηκαν σε τραγικό απόγευμα και για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν δέχθηκαν τρία τέρματα σε έναν αγώνα! Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν βρήκαν ποτέ λύση στην πίεση που άσκησε ψηλά ο ΟΦΗ σε όλο το ματς, με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε πολλά εύκολα λάθη στην άμυνα τους.
Την ίδια ώρα ο διαιτητής Σκουλάς άφησε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να απειλούν. Στο 5ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ποτουρίδης πήρε κεφαλιά και ο ξεχασμένος Δεληγιαννίδης νίκησε με σουτ στην κίνηση τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους. Έξι λεπτά αργότερα,  κεφαλιά του Μακέντα στην αγκαλιά του Στρέζου και στο 13' καλό σουτ από τον Μπουζούκη από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή η μπάλα κόντραρε σε δύο παίκτες του ΟΦΗ και κατέληξε κόρνερ σε μία ακόμη καλή στιγμή για τον παναθηναϊκό. Στο 15’ ο ΟΦΗ βγήκε σε αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις και ο Σασί έκανε κακό σουτ αν και ανενόχλητος μέσα από την περιοχή. Άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων ένα λεπτό αργότερα με δοκάρι για τον Παναθηναϊκό.  Εξαιρετική σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Δώνης στο δεύτερο δοκάρι έκανε σουτ στην κίνηση σημαδεύοντας το δοκάρι του Στρέζου. Στο 23’ ατομική προσπάθεια και καλό σουτ απλό τον Κυριακίδη στην κλειστή γωνία του Διούδη, η μπάλα έφυγε εκατοστά έξω από το δοκάρι και στο 36' καταπληκτική σέντρα του Ινσούα από αριστερά και εκπληκτική εκτέλεση με κεφαλιά-ψαράκι του Κάτσε για την ισοφάριση του Παναθηναϊκού. Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στο 40΄ όταν ο Πλατέλας εκτελεί έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Μαυρομάτη και αλλάζει πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα του Διούδη. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ανάλογο ρυθμό με αυτόν τον πρώτου ημιχρόνου. Το «τριφύλλι» είχε την πρώτη ενδιαφέρουσα στιγμή με ατομική προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν είχε δύναμη και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Στρέζου. Στην πρώτη καλή στιγμή του στην επανάληψη ο ΟΦΗ ευτύχησε να σκοράρει με τον Κοροβέση στο 60'. Ο Σασί επιχείρησε να βρει τον Πλατέλα, η μπάλα κότραρε και στρώθηκε στον Κοροβέση ο οποίος γλιστρώντας τη στιγμή του σουτ, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στη γωνία του Διούδη για το 3-1 του ΟΦΗ. Στο 75' φάση διαρκείας στην περιοχή του ΟΦΗ με κατάληξη ένα σουτ του Πούγγουρα στην αγκαλιά του Στρέζου. Πρώτη φορά που ο ΟΦΗ πετυχαίνει περισσότερα από ένα τέρματα σε εφετινό του παιχνίδι στο πρωτάθλημα και δεύτερη νίκη του, μετά από εκείνη με τον Ολυμπιακό.  Πρώτη φορά στη σεζόν που ο Παναθηναϊκός δέχεται τρία γκολ και δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη στην Τούμπα.