Ο Μάνταλος 'ψάχνεται' να φύγει από την ΑΕΚ Έκατσαν στο χορτάρι να διαμαρτυρηθούν για τη διαιτησία Αδιανόητο γκολ από φάουλ πίσω από τη σέντρα Απίστευτη ασίστ με τακουνάκι στο Κόπα Άφρικα Σκοράρει...κοιτάζοντας αλλού!

14 Ιουλ 2018

Αυτό το Βέλγιο άξιζε μια θέση στον τελικό του Μουντιάλ

Αυτή η φουρνιά παικτών του Βελγίου είναι η πιο ταλαντούχα όλων των εποχών και το απέδειξε και στην πράξη. Οι «κόκκινοι διάβολοι» του Μαρτίνεθ κέρδισαν με 2-0 την Αγγλία στον μικρό τελικό του Μουντιάλ και πήραν την 3η θέση, που είναι και η υψηλότερη στην ιστορία τους (10 1986 είχαν τερματίσει στην 4η θέση). Το Βέλγιο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό, ο Λουκάκου πέρασε κάθετα στον Σαντλί, εκείνος σέντραρε από αριστερά και ο Μενιέ από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχισαν να πιέζουν και  στο 12’, το ο Βέλγιο έφυγε ξανά στην κόντρα, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Ντε Μπρόινε μετά από λάθος των Άγγλων και ο μέσος της Σίτι πλάσαρε. Η μπάλα κόντραρε και δυσκόλεψε πολύ τον Πίκφορντ που τελικά έδιωξε. Η πρώτη υποψία φάσης για την Αγγλία ήταν μια κεφαλιά του Λόφτους Τσικ στο 15’, με τον Κουρτουά να μπλοκάρει, ενώ στο 20’ μετά από κόρνερ ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά αλλά  ο Κουρτουά δεν ανησύχησε. Σταδιακά οι Άγγλοι πήραν μέτρα και έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 23ο λεπτό. Ο Στέρλινγκ κατέβασε όμορφα κι έστρωσε στον Κέιν, ο οποίος από το ύψος της περιοχής, όντας μόνος του, πλάσαρε άστοχα. Στο 30ο λεπτό, ο Aζάρ έσπασε  έξω στον Τίλεμανς, που έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Στόουνς έσωσε με προβολή, ενώ στο 35’ ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ ο Τίλεμανς έκανε κακό σουτ αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Αλντερβάιρελντ, που από κοντά με γυριστό έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 55ο λεπτό ο Λίνγκαρντ έκανε από δεξιά τη σέντρα σουτ και ο Κέιν δεν βρήκε για λίγο την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, ενώ στο 56’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε απίθανη κάθετη για τον Λουκάκου, αλλά ο φορ των Βέλγων έκανε κακό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Πίκφορντ. Και στο 70’ ο Ντάιερ άλλαξε όμορφα με τον Ράσφορντ, πάτησε περιοχή και πλάσαρε πάνω από τον Κουρτουά, αλλά ο Αλντερβάιρελντ έσωσε στη γραμμή και στο 73’ ο Λίνγκαρντ γύρισε με τη μία από δεξιά, ο Ντάιερ έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 74’ ο Τριπιέ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 80ο λεπτό, το Βέλγιο έφυγε στην κόντρα κι έκρυψε την μπάλα, ο Μέρτενς σέντραρε από αριστερά και ο Μενιέ έπιασε σουτάρα στην κίνηση αλλά ο Πίκφορντ έδιωξε εντυπωσιακά αλλά στο 83’ ο Ντε Μπρόινε έβγαλε κάθετα στον Αζάρ, που πάτησε περιοχή και με δεξί πλασέ έκανε το 2-0.