27 Ιουν 2018

Η Σουηδία διέλυσε το Μεξικό, αλλά πέρασαν και οι δυο

Απίστευτα πράγματα στον 6ο όμιλο, με τη Σουηδία να νικά με 3-0 το Μεξικό και να παίρνει την πρωτιά, αλλά τους Μεξικάνους να παίρνουν κι εκείνοι την πρόκριση χάρις στο κάζο των γερμανών, Αγκαλιά οι παίκτες των δύο ομάδων στο τέλος του ματς. Σο 2ο μόλις λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά αλλά ο Γκράνκβιστ δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα από κοντά και να τη σπρώξει στα δίχτυα ενώ στο 6’ ο Οτσόα έδιωξε δύσκολα το φάουλ του Φόρζμπεργκ και στο 12’ ο Μπεργκ έπιασε φοβερό γυριστό αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
Στο 17’ μετά από λάθος στο κέντρο το Μεξικό έφυγε στην κόντρα και ο Βέλα από ιδανικό σημείο έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Όλσεν, ενώ στο 18’ ο Φόρζμπεργκ έκανε το πλασέ από κοντά αλλά έστειλε άουτ την μπάλα. Στο 30’ ο ρέφερι είδε το VAR για ένα χέρι του Τσιτσαρίτο στην περιοχή αλλά δεν έδωσε το πέναλτι, σωστά και από το κόρνερ, ο  Μπεργκ έβαλε την προβολή αλλά ο Οτσόα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση. Στο 39ο λεπτό ο Βέλα αστόχησε και πάλι από καλή θέση, ενώ στο 44’ ο Όλσεν έπεσε και μπλόκαρε το συρτό σουτ του Λαγιούν από δεξιά. Και στο 45+2’ ο Μπεργκ έφυγε από αριστερά στην κόντρα, έκανε και το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Οτσόα. Στην επανάληψη η Σουηδία μπήκε πιο δυνατά και στο 50’ ο Μπεργκ σέντραρε από δεξιά, ο Κλάεσον έπιασε αέρα αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ογκούστινσον που από κοντά με νέο σουτ έκανε το 0-1. Στο 54’ ο σκόρερ έπιασε νέο σουτ αλλά αυτή τη φορά αστόχησε, ενώ στο 60’ ο Μπεργκ μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μορένο και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι. Ο Γκράνκβιστ το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 0-2. Στο 66’ το σουτ του Φαμπιάν πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Τσιτσαρίτο στο 70’ και στο 74΄μετά από πλάγιο άουτ του Κλάεσον, ο Κίσε Τέλιν πήρε τη κεφαλιά και ο Άλβαρες στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-3.