24 Ιουν 2018

Κολομβία για φίλημα, Πολωνία για...κλάματα

Μπορεί στο πρώτο ματς να απογοήτευσε, αλλά κόντρα στην Πολωνία, η Κολομβία ήταν η ομαδάρα που είδαμε στα γήπεδα της Βραζιλίας το 2014 και κέρδισε πανεύκολα με 3-0. Έτσι άφησε εκτός τουρνουά την ομάδα του Ναβάλκα, που απογοήτευσε και κόντρα στη Σενεγάλη θα παίξει τα ρέστα της. Η Κολομβία είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο μέρος και στο 32’ ο Κουαδράδο μπήκε από δεξιά και πλάσαρε αλλά ο Σέζνι έδιωξε σε κόρνερ και στο 40’ ο Χάμες σέντραρε γλυκά από δεξιά και ο Γέρι Μίνα με κεφαλιά έκανε το 0-1.
Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης τα σουτ των Κουαδράδο και Χάμες βρήκαν σε σώματα και στο 58’ ο Λεβαντόφσκι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Κολομβίας, πλάσαρε αλλά ο Οσπίνα έσωσε. Στο 70’ ο Κιντέρο πέρασε ιδανική κάθετη και ο Φαλκάο με πανέμορφο πλασέ έκανε το 0-2, ενώ στο 75’ ο Χάμες από αριστερά έβγαλε όμορφα στον Κουαδράδο που έφυγε μόνος με τον Σέζνι και τον πλάσαρε για το 0-3. Στο 81’ ο Κριχόβιακ εκ επαφής πλάσαρε πάνω στον Οσπίνα, ενώ στο 83’ ο Ουρίμπε πήγε να σκοράρει με όμορφο τακουνάκι αλλά η άμυνα της Πολωνίας καθάρισε στη γραμμή.