25 Ιουν 2018

Η φανέλα της Ουρουγουάης είναι βαριά

Μπορεί στα δύο πρώτα ματς η Ουρουγουάη να προβλημάτισε και η Ρωσία να ήταν εντυπωσιακή, ωστόσο στο μεταξύ τους ντέρμπι η «Σελέστε» ήταν ανώτερη. Η ομάδα του Ταμπάρες κέρδισε εύκολα με 3-0 καθάρισε την πρωτιά στον όμιλο και απέδειξε πως η φανέλα της είναι βαριά. Στο 2ο μόλις λεπτό το μακρινό σουτ του Βεσίνο πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 10’ ο Σουάρες από ιδανικό σημείο εκτέλεσε το φάουλ, ο Ακινφέεβ έκανε λάθος εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της Ρωσίας για το 1-0.
Στο 12ο λεπτό οι Ρώσοι άγγιξαν την ισοφάριση αλλά ο Μουσλέρα έδιωξε δύσκολα το σουτ του Τσερίσεβ, ενώ στο 17’ μετά από κόρνερ ο Ντζιούμπα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Και στο 23’ ο Λαξάλτ έκανε το σουτ από μακριά, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Τσερίσεβ και κατέληξε στα δίχτυα του Ακινφέεβ για το 2-0. Η Ουρουγουάη συνέχισε να απειλεί και στο 28’ ο Ακινφέεβ νίκησε τον Σουάρες σε μοναδικό τετ α τετ και στη συνέχεια ο Ζόμπνιν έσωσε προ του Καβάνι, ενώ στο 36’ η Ρωσία έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σμολνίκοβ με 2η κίτρινη κάρτα. Στην επανάληψη η Ουρουγουάη χαμήλωσε τον ρυθμό με τους Ρώσους να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά και ειδικά στο πρώτο 20λεπτό. Στο 74’ ο Ντζιούμπα από καλό σημείο έστειλε πολύ έξω την μπάλα, ενώ στο 80’ οι Σουάρες και Καβάνι έφυγαν στην κόντρα αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλό. Δύο λεπτά μετά, ο Ακινφέεβ απομάκρυνε ασταθώς το σουτ του Ροντρίγκες, ενώ στο 85’ μετά από κόρνερ ο Κάσερες δεν έπιασε καλά την κεφαλιά. Στο 86’ ο Καβάνι έκανε όμορφη κίνηση και σουτ που κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 90’ ο Ακινφέεβ είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Ροντρίγκες. Όμως στο 90’ μετά από κόρνερ ο Γοδίν πήρε την κεφαλιά, ο Ακινφέεβ είπε όχι αλλά ο Καβάνι από κοντά έκανε το 3-0.