24 Ιουν 2018

"Καταιγίδα" η Αγγλία, περιμένει το Βέλγιο για τη πρωτιά

Η Αγγλία διέλυσε με 6-1 τον αδύναμο Παναμά και πλέον ισοβαθμεί απόλυτα με το Βέλγιο (6 βαθμοί και 8-2 τέρματα). Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο τελευταίο ματς, όπου και θα κριθεί η πρωτιά, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας θα καταφύγουμε στο κριτήριο του Fair Play! Μετά από ένα πρώτο πεντάλεπτο με αρκετά φάουλ και λάθη η Αγγλία άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Τριπιέ εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ και ο Στόουνς με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Ο Παναμάς απείλησε στο 16ο λεπτό με το όμορφο σουτ του Μπαρσένας, το οποίο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 20’ ο Λίνγκαρντ βρέθηκε στην περιοχή, σπρώχθηκε από τον Εσκομπάρ και ο Γκρίσα έδωσε με τη μία το πέναλτι και ο Κέιν από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0. Η Αγγλία είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 32’ απείλησε με κεφαλιά του Μαγκουάιρ και στο 36’ ο Λίνγκαρντ βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με φοβερό σουτ έγραψε το 3-0. Στο 40’ ο Τρίπιερ εκτέλεσε με πάσα ένα φάουλ, ο Χέντερσον έκανε το γέμισμα, ο Κέιν πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Στέρλινγκ την επόμενη και στην επαναφορά ο Στόουνς από κοντά έγραψε το 4-0. Η Αγγλία δεν πάτησε φρένο και στο 44’ κέρδισε πέναλτι για  κράτημα στον Κέιν και ο ίδιος από τα 11 μέτρα έκανε το 5-0! Το σκηνικό ήταν παρόμοιο και στην επανάληψη και στο 62ο λεπτό ο Λόφτους Τσικ έκανε το σουτ, η μπάλα  κόντραρε στον Κέιν, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πενέδο για το 6-0. Δύο λεπτά μετά ο Μουρίγιο πάτησε περιοχή από δεξιά και πλάσαρε τον Πίκφορντ αλλά ο Στόουνς έσωσε στη γραμμή και στο 73΄το σουτ του Χέντερσον πέρασε μόλις έξω. Στο 76’ μετά από κόρνερ, ο Τόρες εξ επαφής πλάσαρε άουτ, ενώ στο 78’ μετά από εκτέλεση  φάουλ του Άβιλα, από αριστερά ο Μπαλόι με προβολή μείωσε σε 6-1 και πέτυχε το παρθενικό γκολ του Παναμά σε Μουντιάλ. Στο 82’ το σουτ του Στέρλινγκ πέρασε μόλις έξω.