24 Ιουν 2018

Βολική ισοπαλία για Ιαπωνία και Σενεγάλη

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Ιαπωνία και Σενεγάλη και δεν χαλάστηκαν καθόλου καθώς ισοβαθμούν στους τέσσερις βαθμούς και ίσως περάσουν και οι δύο. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό αλά στο 11’ η Σενεγάλη άνοιξε το σκορ στην πρώτη φάση το αγώνα. Ο Σαμπαλί έκανε το σουτ από την περιοχή, ο Καβασίμα έδιωξε ασταθώς αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μανέ και κατέληξε στα δίχτυα της Ιαπωνίας για το 0-1.
Στο 16’ το σουτ του Χασέμπε κόντραρε σε σώμα συμπαίκτη του, ενώ στο 22’ ο Καβασίμα μπλόκαρε το γυριστό του Νιάνγκ και στο 34’ ο Ινούι πήρε την μπάλα στην περιοχή και με όμορφο πλασέ  έκανε το 1-1. Στο 39’ ο Νιάνγκ έφυγε όμορφα στην κόντρα κι έκανε το σουτ αλλά ο Καβασίμα έσωσε ενώ στο 49’ ο Ντιαγέ μπλόκαρε μετά από κεφαλιά του Οσάκο. Στην κόντρα ο Νιάνγκ αστόχησε από καλό σημείο, ενώ στο 55’ ο ίδιος παίκτης δοκίμασε από μακριά το σουτ αλλά ο Καβασίμα μπλόκαρε. Στο 60’ μετά από σέντρα του Σιμπασάκι από δεξιά ο Χαραγκούτσι δεν βρήκε για λίγο την μπάλα από κοντά, ενώ στο 65’ ο Οσάκο πάτησε στον Ινούι, που από αριστερά πλάσαρε με το δεξί και σημάδεψε το δοκάρι της Σενεγάλης. Και στο 71ο λεπτό, ο Σαμπαλί έκανε όμορφη κίνηση και γύρισμα από αριστερά και ο Βαγκουέ με δυνατό σουτ στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 1-2. Στο 75’ το σουτ του Οσάκο σταμάτησε σε σώματα και στο 78΄μετά από γέμισμα ο Ντιαγέ έκανε τραγική έξοδο, ο Ινούι έκανε από αριστερά το γύρισμα και ο Χόντα από κοντά με σουτ έγραψε το 2-2.