22 Ιουν 2018

Η Νιγηρία νίκησε και πήρε ανάσες η Αργεντινή

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και τον Άχμεντ Μούσα να κάνει μεγάλο ματς η Νιγηρία επικράτησε με 2-0 της Ισλανδία και μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης ενώ έδωσε και ανάσα στην Αργεντινή. Πλέον στο παιχνίδι της Νιγηρίας με την αλμπισελέστε αναμένεται να κριθεί η πρόκριση αν φυσικά η Κροατία δεν χάσει από την Ισλανδία. Οι Ισλανδοί μόλις στο 3ο λεπτό απείλησαν με φάουλ του Σίγκουρτσον που έδιωξε σε κόρνερ ο Ουζόχο.
Δύο λεπτά μετά ο Σίγκουρτσον απείλησε με σουτ το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Νιγηρίας. Από εκεί και πέρα η Νιγηρία απέκτησε μια φλύαρη κατοχή με το παιχνίδι να γίνεται κάκιστο. Στο 34' ένα σουτ του Μπιάρνασον που έφυγε ψηλά έσπασε για λίγο την ανία. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Φινμπόγκασον με τα... πλευρά έστειλε την μπάλα άουτ από ιδανική θέση. Με το καλημέρα στην επανάληψη η Νιγηρία απείλησε με σουτ του Ετέμπο το οποίο μπλόκαρε ο Χάλντρσον. Στο 49' ήρθε το γκολ όταν ο Μόουζες έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μούσα αφού κατέβασε εξαιρετικά εκτέλεσε και έγραψε το 1-0. Ήταν το τρίτο γκολ του Μούσα σε Μουντιάλ γεγονός που τον έκανε πρώτο σκόρερ των Νιγηριανών στα Παγκόσμια Κύπελλα. Η Νιγηρία στο 56' είχε καλή ευκαιρία με τον Εντιντί να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και τον Χάλντορσον να διώχνει πολύ δύσκολα. Ο Μόουζες στο 66' είχε ένα πολύ καλό σουτ που έφυγε μόλις άουτ. Έξι λεπτά μετά ο Ιχεανάτσο εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπαλογκάν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Μούσα στο 74' λίγο έλειψε να σκοράρει για δεύτερη φορά αλλά το σουτ του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά όμως απέφυγε και τον Χάλντορσον και έγραψε το 2-0. Η Ισλανδία κέρδισε πέναλτι στο 80' σε ανατροπή του Φινμπόγκασον όμως ο Σίγκουρντσον, που το εκτέλεσε, έστειλε ψηλά άουτ την μπάλα. Στο 88' ο Φινμπόγκασον βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον Ουζόχο.