8 Δεκ 2017

Το εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού

Το να δέχεται μία ομάδα 33 πόντους σε μια περίοδο δεν είναι και το πιο σύνηθες φαινόμενο! Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που η συγκεκριμένη ομάδα έχει υψηλούς στόχους, προέρχονταν από μια σειρά πολύ καλών εμφανίσεων και οι παίκτες είχαν την ψυχολογία στα ύψη μετά και τις συνεχόμενες νίκες...Κι όμως! Το τρίτο δεκάλεπτο στην «Zalgirio Arena» ήταν καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό, αφού έδωσε την ευκαιρία -και το δικαίωμα φυσικά- στην Ζάλγκιρις να σημειώσει 33 πόντους και με το επιμέρους +19 (33-14) της περιόδου να «καθαρίσει» την υπόθεση της νίκης.
Ουσιαστικά οι «πράσινοι» κατέρρευσαν σαν... χάρτινος πύργος σε αυτήν την περίοδο, κάτι το οποίο είχε παρατηρηθεί άλλη μία φορά τη φετινή σεζόν και δη στην αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη. Μόνο που τότε η ολική παράδοση είχε γίνει στην τελευταία περίοδο, όταν ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα επιμέρους 33-17. Αυτές ήταν από τις χειρότερες επιδόσεις του «τριφυλλιού» μετά την σεζόν 2013-14, όταν και είχε δει τους παίκτες της Λαμποράλ να σκοράρουν 34 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στην Βιτόρια. Μάλιστα αυτό ήταν το δεύτερο χειρότερο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού σε δεύτερο ημίχρονο, σε ολόκληρη την ιστορία του στην EuroLeague! Μόνο τη σεζόν 2003-2004 είχε μπει... χειρότερα στο παρκέ του Σπόρτινγκ με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα επιμέρους 36-14 από την Σιένα και στο τέλος να γνωρίσει και την ήττα με 86-77. Μάλιστα οι 36 πόντοι παθητικό αποτελούν και τη χειρότερή τους επίδοση, όπως είχε συμβεί και σε ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκτός έδρας (36-30 το 4ο δεκάλεπτο). Μόνο που τότε ο Παναθηναϊκός είχε φύγει με τη νίκη από τη Ρωσία με σκορ 36-30. Επιπλέον το -19 σε μια περίοδο είναι το δεύτερο χειρότερο στην EuroLeague, αφού το -22 από τη Σιένα σ' εκείνο το ματς του Σπόρτιγκ παραμένει... ακατάριπτο. Τέλος, να σημειωθεί ότι από τους 33 πόντους που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός από τη Ζάλγκιρις, οι 18 ήταν μέσα από το «ζωγραφιστό» φέρνοντας εκ νέου στην επιφάνεια την αδυναμία που υπάρχει στην αναχαίτιση των αντιπάλων στο low post.
Πηγή: gazzetta.gr