9 Δεκ 2017

Ο Ολυμπιακός στη παράταση καθάρισε τη Ρεάλ

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, με την ελληνική ομάδα να επικρατεί με σκορ 92-83 στον έξτρα χρόνο της παράτασης. Οι ερυθρόλευκοι οι οποίοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, λίγο έλειψε να χάσουν τη νίκη από τα χέρια τους, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μην ανταποκρίνεται σωστά στη τέταρτη περίοδο. Στον έξτρα χρόνο της παράτασης όμως, οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή τον Γιώργο Πρίντεζη, κατάφεραν να φτάσουν στην 9η φετινή τους νίκη.
Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν κοντά στο σκορ η μία με την άλλη, ωστόσο ο Ολυμπιακός με ένα 12-0 και κύριο εκφραστή τον Βασίλη Σπανούλη, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με διαφορά 12 πόντων (18-6). H Ρεαλ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος με τον Ρέγιες και να φτάσει τη διαφορά στους 10 πόντους, με το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι το 18-8. Στη δεύτερη περίοδο η Ρεαλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυνατά και με ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 7-2, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 6 πόντους (21-15). Ο Ολυμπιακός όμως έδειξε άμεση αντίδραση, αυξάνοντας τη διαφορά στο +12 (27-15) μετά από σουτ δύο πόντων του Στρέλνιεκς, με τον παίκτη των “ερυθρολεύκων” να κερδίζει παράλληλα και το φάουλ, το οποίο και μετουσίωσε σε μία εύστοχη βολή. Η ομάδα του Λάσο όμως επέστρεψε και πάλι, με τον Κάρολ να φτάνει τη διαφορά στους 4 πόντους, μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ενώ το τελικό σκορ του ημιχρόνου ήταν το 34-30 υπέρ του Ολυμπιακού. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τον Τόμκινς να μειώσουν τη διαφορά στον 1 πόντο (38-37). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν με τον καλύτερο τρόπο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-3 και με γκολ-φάουλ του Μακλίν αύξησαν τη διαφορά στο +12 (52-40), ενώ το σκορ περιόδου ήταν το 56-47, μετά από εύστοχο σουτ δύο πόντων από τον Ντόντσιτς. Στη τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός έδειξε να ξεκαθαρίζει την υπόθεση της νίκης, με τον Στρέλνιεκς να δίνει προβάδισμα 13 πόντων (60-47) στους “ερυθρόλευκους”, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να πετυχαίνει 4/4 ελεύθερες βολές. Οι φιλοξενούμενοι όμως σταδιακά έδειξαν να ανεβαίνουν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (72-72) με τρίποντο του Κάρολ, ενώ ο Πρίντεζης στη συνέχεια δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε 2 ελεύθερες βολές 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στη παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους. Στα πρώτα λεπτά της παράτασης οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ, με την Ρεάλ μάλιστα να παίρνει το προβάδισμα τρεις φορές. Ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 15-1, με τον Πρίντεζη ο οποίος από μοιραίος, εξελίχθηκε στον άνθρωπο που πήρε το παιχνίδι πάνω του, με τον παίκτη των “ερυθρολεύκων” να κάνει ότι θέλει στην επίθεση, ενώ παράλληλα εγκλώβισε τον Ντόντσιτς και κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Κορυφαίος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να ακολουθεί σε απόδοση, σημειώνοντας 15 πόντους. Πολύ καλός για τους γηπεδούχους ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου με 14 πόντους, ενώ μεγάλες βοήθειες έδωσαν οι Μακλίν και Μιλουτίνοφ, με τους δύο παίκτες του Ολυμπιακού να πετυχαίνουν από 12 πόντους. Από πλευράς Ρεαλ Μαδρίτης, ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν συγκλονιστικός, με τον νεαρό παίκτη να σημειώνει 33 πόντους, ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, με τον Τζέισι Κάρολ να είναι εξίσου σε καλή βραδιά, με τον παίκτη των Μαδριλένων να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 24 πόντους.