9 Αυγ 2017

Μια είναι η βασίλισσα της Ευρώπης

Η Ρεάλ σκόραρε σε 66ο διαδοχικό ματς, επικρατώντας 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα Σκόπια, και κατέκτησε το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, για δεύτερη διαδοχική χρονιά και τέταρτη συνολικά. Όσο για τον Ζοζέ Μουρίνιο, πλέον μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες απέναντι στη Ρεάλ. Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να μένει στον πάγκο, όλες οι καλές στιγμές, στο πρώτο ημίχρονο, ανήκαν στη Ρεάλ Μαδρίτης. Μόλις στο τρίτο λεπτό η μπάλα πήρε μεγάλο ύψος, ο Μάτιτς έχασε την τροχιά της και ο Μπέιλ που έκανε την προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ντε Χέα.
Στο 16' η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ειχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κασεμίρο, με τον Βραζιλιάνο να είναι πιο εύστοχος στο 24'. Ο Καρβαχάλ έβγαλε σέντρα και ο Κασεμίρο, ενδεχομένως να ήταν και ακάλυπτος, με προβολή έκανε το 1-0. Νέα καλή στιγμή για τη Ρεάλ, δύο λεπτά πριν βγει το ημίχρονο. Ο Μπενζεμά είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, αλλά ο Ντε Χέα είχε την απάντηση και απέκρουσε το σουτ του Γάλλου. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η Ρεάλ Μαδρίτης κατέγραψε ακόμα μια καλή στιγμή όταν ο Κρόος σούταρε εκτός περιοχής και ο Ντε Χέα επενέβη εντυπωσιακά. Τελικά, το δεύτερο γκολ της ομάδας του Ζιντάν ήρθε στο 52ο λεπτό. Μπέιλ και Ίσκο έκρυψαν την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Ισπανός την εμφάνισε στα δίχτυα του Ντε Χέα. Η πρώτη κλασική ευκαιρία της Γιουνάιτεντ καταγράφηκε στο 54ο λεπτό. Ο Ερέρα με σέντρα βρήκε τον Πογκμπά, ο Γάλλος έκανε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Νάβας και στην επιστροφή της μπάλας ο Λουκάκου το χάνει σε κενή εστία, στέλντοντάς την άουτ. Στο 61' η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όχι μόνο γλίτωσε το 3-0, ο Μπέιλ σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στο επόμενο λεπτό κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς. Ο Μάτιτς έκανε το σουτ, ο Νάβας απομάκρυνε με τα πόδια και ο Λουκακού από κοντά μείωσε σε 2-1. Από εκείνο το σημείο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πίεσε για την ισοφάριση και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 82ο λεπτό. Από μπαλιά του Μκιταριάν, ο Ράσφορντ βγήκε τετ α τετ με τον Νάβας, αλλά έκανε κακό πλασέ, δίνοντας την ευκαιρία στον τερματοφύλακα της Ρεάλ να διώξει σε κόρνερ. Με το παιχνίδι να πηγαίνει προς το τέλος του, οι δυο ομάδες έδειχναν να μένουν από δυνάμεις και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία ανήκε στη Ρεάλ Μαδρίτης. Στο 90'+2' ο Ασένσιο σούταρε και ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά.