2 Αυγ 2017

ΑΠΟΕΛ για...φίλημα και ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ

Ένας φοβερός ΑΠΟΕΛ υπέταξε με 4-0 την πρωταθλήτρια Ρουμανίας, Βιτορούλ Κονστάντσα, στην παράταση του ματς του «ΓΣΠ» και προκρίθηκε στα Play Offs, υπερκαλύπτοντας την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι (1-0). Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Φλορινέλ Κομάν (η μπάλα χτύπησε και στον Καρλάο), ενώ μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου παρουσίασαν καλύτερη εικόνα από την ομάδα του Γιώργου Δώνη και έχασαν κάποιες ευκαιρίες προκειμένου να ανοίξουν το σκορ και να «ενισχύσουν» το προβάδισμά τους, μετά τη νίκη τους με 1-0 στην Κονστάντσα στο πρώτο παιχνίδι.
Διαφορετική ήταν η εικόνα της επανάληψης, με τον ΑΠΟΕΛ να... ισοφαρίζει τα δοκάρια με τον Στάθη Αλωνεύτη στο 49' και να βρίσκει τελικά το πολυπόθητο γκολ, με την κεφαλιά-οβίδα του Καρλάο μετά από εκτέλεση κόρνερ του πολύπειρου διεθνούς μεσοεπιθετικού. Οι Κύπριοι πίεσαν για ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0 και ακολούθησε η παράταση. Στo πρώτο ημίχρονο του εξτρά χρόνου υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η πρωταθλήτρια Κύπρου, η οποία σκόραρε τρεις φορές με τους Γιώργο Μερκή (92'), Ίγκορ Ντε Καμάργκο (94') και Γιώργο Ευφραίμ (105+1'), «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση με ένα ονειρώδες δεκαπεντάλεπτο. Το 4-0 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς οι Ρουμάνοι δεν είχαν δύναμη να αντιδράσουν. Απέναντι σε ένα δυνατό και φιλόδοξο σύνολο, ο ΑΠΟΕΛ επιβεβαίωσε για μια ακόμη φορά τη δύναμη της έδρας του (εντυπωσιακή η συμπαράσταση των φιλάθλων του στο «ΓΣΠ») και το ότι διαθέτει τα τελευταία χρόνια το ευρωπαϊκό «μέταλλο» που θα του επιτρέψει να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκρισή του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού βεβαίως μάθει πρώτα τον αντίπαλό του, την Παρασκευή.