4 Αυγ 2017

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε χωρίς να...ιδρώσει

Δυο υπέροχα γκολ από Μακ και Τσίμιροτ στο πρώτο ημίχρονο αρκούσαν στον ΠΑΟΚ για να επιβληθεί με 2-0 της Ολίμπικ Ντόνετσκ στην Τούμπα και να πάρει εύκολα την πρόκριση για τα play off του Europa League. Ο Δικέφαλος έπαιξε όσο χρειαζόταν, χωρίς να εντυπωσιάσει, έχασε ευκαιρίες και είχε γενικά ένα ήρεμο βράδυ. Ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο στον αγώνα από το ξεκίνημά του, πιέζοντας για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Η ανωτερότητα του Δικεφάλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 24ο λεπτό. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια, ο Μακ με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.
Μετά το γκολ, η Ολιμπίκ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, η οποία έδειξε σημάδια ανισορροπίας σε κάποιες φάσεις. Πάντως σημαντική φάση δε δημιουργήθηκε για τους Ουκρανούς, αντίθετα ο Δικέφαλος ήταν πιο επικίνδυνος στις επιθέσεις τους. Τελικά, ο ΠΑΟΚ πέτυχε ένα ακόμα εντυπωσιακό, πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις, ο Τσίμιροτ έπιασε ένα φανταστικό σουτ από τα 30 μέτρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Χωρίς μεγάλες διαφοροποιήσεις στην εικόνα του ματς ήταν το δεύτερο ημιχρόνο με τον ΠΑΟΚ να παραμένει κυρίαρχος έχοντας την κατοχή της μπάλας. Στο 53′ μάλιστα θα μπορούσε να τριπλασιάσει τα τέρματά του, καθώς μετά από σέντρα του Τζάλμα από τα δεξιά, ο Μπίσεσβαρ αστόχησε σχεδόν εξ επαφής. Ο Δικέφαλος δεν ένιωσε απειλή από τον αντίπαλό του και τίποτα δεν άλλαξε με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.