22 Αυγ 2017

Με το σπαθί του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Την επιστροφή του στους ομίλους του Champions League πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ύστερα από έναν χρόνο απουσίας. Μετά την επικράτηση (2-1) στο Φάληρο, οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν (1-0) τη Ριέκα και στην Κροατία, με γκολ του Μάριν (25’), και σφράγισαν τη μεγάλη πρόκριση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, για 18η φορά στην ιστορία τους. Αξιοποιώντας την ποιοτική ανωτερότητά της και τη μεγάλη εμπειρία της, η ομάδα του Μπέσνικ Χάσι είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Μάλιστα, είχε ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν, ιδιαίτερα στο τέλος, για την ισοφάριση.
Παρότι μπήκε κάπως… νωθρά στο παιχνίδι, κάνοντας ορισμένα εύκολα λάθη στην άμυνα που τον έθεσαν σε κίνδυνο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, μετά το 20λεπτο. Στο 13’ η Ριέκα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Γκαβράνοβιτς σε τετ α τετ με τον Καπίνο πλάσαρε, αλλά ο Ρέτσος έσωσε στη γραμμή. Στο 20’ ακολούθησε εξαιρετική ευκαιρία για τους πρωταθλητές Ελλάδας, όταν ο Οτζίτζα έκανε ωραία κίνηση από αριστερά και έβγαλε τη σέντρα, ο Μπεν έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ! Οι Κροάτες έδειξαν εκ νέου τα δόντια τους, ένα λεπτό αργότερα (21’): από λάθος του Βούκοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Εμπερ, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, αλλά η κοντινή κεφαλιά του Γκόργκον κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός αξιοποίησε την ανωτερότητά του ποιοτικά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25’. Σε αντεπίθεση, ο Οτζίτζα κουβάλησε την μπάλα όσο χρειαζόταν και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε δεξιά στον ελεύθερο Μάριν, ο οποίος στο τετ α τετ με τον Σλούγκα πλάσαρε ιδανικά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία! Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Γερμανός πήρε τα πάνω του και στο 31’ έκανε εξαριετικό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Σλούγκα να διώχνει εντυπωσιακά! Στο 32’ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι, σε πλασέ του Βούκοβιτς, μετά από πάσα του Ρέτσου, ωστόσο η φάση θεωρήθηκε τελικά ως μη γενόμενη, αφού έχει υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ νωρίτερα ο Μπεν. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα. Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πεσμένος, συγκριτικά με το πρώτο. Οι Κροάτες προσπάθησαν να «χτυπήσουν» τον Ολυμπιακό στην αριστερή του πτέρυγα, όπου ο Κούτρης αντιμετώπισε ορισμένα προβλήματα. Αποκορύφωμα ήταν η φάση του 54ου λεπτού, όταν ο Καπίνο έκανε εκπληκτική απόκρουση σε εξ επαφής πλασέ του Γκαβράνοβιτς. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες πήραν εκ νέου τον έλεγχο και θα μπορούσαν να φτάσουν στο 2-0 στο 65’. Σε αντεπίθεση, ο Μάριν πάσαρε την κατάλληλη στιγμή αριστερά στον Φιγκέιρας, ο οποίος έκανε έξυπνο σουτ, αλλά πέρασε άουτ. Η χαλάρωση και η κούραση στα τελευταία λεπτά έφεραν έναν ακόμη κίνδυνο, καθώς οι Κροάτες άγγιξαν την ισοφάριση στο 79’. Ο Ματέι βγήκε τετ α τετ με τον Καπίνο, αλλά πλάσαρε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (83’), έχασε αντίστοιχη ευκαιρία και ο Ολυμπιακός, όταν ο Μπεν πλάσαρε εξ επαφής τον Πρσκάλο, αλλά ο τελευταίος εξουδετέρωσε. Η τελευταία ελπίδα των γηπεδούχων, οι οποίοι συνεχίζουν στους ομίλους του Europa League, ουσιαστικά χάθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η κοντινή κεφαλιά του Εμπερ κατέληξε άουτ.