28 Μαΐ 2017

Τον κέρδισε και πάλι και πάει για Τσάμπιονς Λιγκ

Η AEK νίκησε για ακόμα μια φορά πεντακάθαρα και δίκαια τον ΠΑΟΚ με 1-0 με την γκολάρα του Μπακασέτα, έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ (ενώ δεν δέχθηκε καν φάση που να κινδυνεύσει ουσιαστικά η εστία της) και πλέον έχει ξανά την κορυφή των πλέι οφ. Πλέον, απομένει η τελευταία αγωνιστική και όσα θα αποφασιστούν από τα δικαστήρια, για να φανεί η έκβαση της διαδικασίας, που η ΑΕΚ πάντως έχει κερδίσει πανάξια τη θέση για το Τσάμπιονς Λιγκ, παρά τα λάθη των προηγούμενων ματς. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρώτη θέση, περιμένοντας πλέον το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για να το καταφέρει.
Μέτριο ποιοτικά, με πολλά φάουλ και κατά συνέπεια χωρίς ρυθμό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του. Η ΑΕΚ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της αλλά γενικά οι φάσεις δεν ήταν πολλές για τις δυο ομάδες. Τα πράγματα θα μπορούσαν να αλλάξουν στο 6ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Χριστοδουλόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ από την άσπρη βούλα… Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 12′, όταν ο Χαρίσης αστόχησε σε προβολή από πλεονεκτική θέση, ενώ ίδια ήταν και η κατάληξη της κεφαλιάς του Μπακασέτα στο 23′, σχεδόν σε άδεια εστία…Το πρώτο μέρος όδευε προς το 0-0, αλλά μια φάση εκτός ροής αγώνα έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ στο 42′. Ο Μπακασέτας βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Μπρκιτς και έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου. Στην επαναληψη, ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανέβασε τα μπακ του και προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον αντίπαλό του, με τον ΠΑΟΚ να τα παίζει όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, μην μπορώντας πάντως η ομάδα του να δημιιουργήσει καθαρή ευκαιρία για γκολ και έτσι το 1-0 παρέμεινε…