28 Μαρ 2012

Τόλμησε να...προηγηθεί και το πλήρωσε ακριβά!

Μιά απολαυστική Καλλιθέα, στο δεύτερο ημίχρονο, ισοπέδωσε μία ανύπαρκτη Παναχαϊκή, η οποία...τόλμησε να προηγηθεί και μάλιστα με 2-0, χάρις στα τέρματα του Φουρτάδο στο 12΄και 24΄του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια όμως οι Πατρινοί επαναπαύθηκαν στις δόξες τους, έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους και το πλήρωσαν ακριβά. Η Αθηναϊκή ομάδα που διαθέτει και την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος της Football League, ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πέτυχε μία ονειρική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ισοπεδώνοντας στη κυριολεξία τον αντίπαλό της. Αναμφίβολα ο Κατσίκης κερδίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα, μετά και τα τρία γκολ που πέτυχε (71΄,80΄και 94΄), ενώ σκόρερς χρίστηκαν για την Καλλιθέα και οι Αρβανίτης (77΄) με τον Σταύρου (65΄). Με την νίκη  αυτή η Καλλιθέα διατηρεί την θέση της, που της δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στα πλει οφ ανόδου, ενώ δείχνει πως διαθέτει τις δυνατότητες μέχρι τέλος του πρωταθλήματος, να διεκδικήσει και την απευθείας άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Πάτρας έχασε πολύτιμο έδαφος να πλησιάσει την προνομιούχο εξάδα, αλλά το σπουδαιότερο είναι πως με την εμφάνιση της, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, προβλημάτισε τον κόσμο της για την συνέχεια του πρωταθλήματος.