24 Σεπ 2022

Η Κύπρος το ήθελε περισσότερο

Η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 1-0 από την Κύπρο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της League C στο Nations League. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχοντας εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον όμιλο, έχασε δίκαια, ωστόσο είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Η Κύπρος έπαιξε ψυχωμένα αφού δίνει μεγάλη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στην τέταρτη κατηγορία. Μόλις στο 4ο λεπτό η Ελλάδα είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία, όταν ο Δουβίκας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι. Η Κύπρος απάντησε στις ευκαιρίες στο 17', μετά από ωραία συνεργασία των γηπεδούχων από τα δεξιά, ο Λοΐζου όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Τελικά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Τζιωνής βγήκε τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο, μετά από πάσα του Κάστανου και έκανε το 1-0. Η Ελλάδα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 20' ο Πέλκας απέτυχε να νικήσει εξ επαφής τον Παναγή, που έδιωξε σε κόρνερ. Η Κύπρος θα μπορούσε να είχε πετύχει το δεύτερο γκολ στο 23ο λεπτό, όταν μετά από αδράνεια της άμυνας της γαλανόλευκης ο Σωτηρίου βρέθηκε τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι έμεινε το 1-0.  Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κύπρος πέτυχε γκολ, αλλά δεν μέτρησε για χέρι του Κάστανου. Στην πορεία ο ρυθμός έπεσε, όμως στο 63' η Ελλάδα είχε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε να πασάρει αντί να σουτάρει, αλλά ο Ρομπέρζ έδιωξε σε κόρνερ. Ενώ, η Εθνική μας ομάδα στάθηκε άτυχη και στην ακριβώς επόμενη φάση, αφού το φοβερό βολέ του Φούντα έξω από την περιοχή απέκρουσε ο Παναγή, με την μπάλα στη συνέχεια να βρίσκει το δοκάρι. Ενώ, ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ και το σουτ του Ιωαννίδη στο 72'. Η Ελλάδα πέτυχε γκολ στο 87', όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Φούντας σκόραρε με ένα σκαστό σουτ, όμως φαίνεται ότι η κίνηση συμπαίκτη του προς την μπάλα έφερε την ακύρωση του γκολ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίεσε για τα επόμενα λεπτά, ωστόσο γνώρισε τελικά την ήττα με 1-0 από την Κύπρο.