17 Μαΐ 2022

"Σίφουνας" ο Άρης στα Γιάννινα

Ο Άρης νίκησε 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες και τερμάτισε τρίτος στο πρωτάθλημα για τρίτη διαδοχική σεζόν. Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και κυριάρχησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Έφτανε με αξιώσεις δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στην περιοχή του Λοντίγκιν, ενώ την ίδια στιγμή δεν απειλούνταν από τους παίκτες του Ηρακλή Μεταξά. Ενδεικτικό είναι ότι η πρώτη τελική του ΠΑΣ έγινε στο 38',
με μια κεφαλιά του Κύρκου. Η πρώτη τελική του ΠΑΣ έγινε στο 2', με το σουτ του Ιτούρμπε να περνάει άουτ δίχως να απειλήσει τον Λοντίγκιν, αν και ήταν μια καλή προσπάθεια. Οι παίκτες του Μπούργος στις επόμενες τελικές τους κατάφεραν να βρουν δίχτυα και να καθαρίσουν το παιχνίδι. Στο 28' ο Πάλμα βρέθηκε κοντά στο να πετύχει και τρίτο γκολ, ωστόσο κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα, ενώ δύο λεπτά μετά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε πέρασε λίγο άουτ. Ο ΠΑΣ απείλησε για πρώτη φορά με μια κεφαλιά του νεαρού Ιάσωνα Κύρκου στο 38', η οποία πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κάργας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, ωστόσο ο Κουέστα επενέβη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, στην προσπάθειά του να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Οι Ηπειρώτες απείλησαν για πρώτη φορά με ένα σουτ του Γκαρντάβσκι εκτός περιοχής, με τον Κουέστα να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ, ωστόσο ο Ματέο Γκαρσία δεν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μαντσίνι και έστειλε την μπάλα άουτ. Σταδιακά όσο περνούσε η ώρα, ο ΠΑΣ ανέβαινε και προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ, ωστόσο το γκολ κατάφερε να το βρει ο Άρης, με το ωραίο τελείωμα του Εμπακατά, κρατώντας αυτό το αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε του αγώνα.