12 Μαΐ 2021

Φιέστα τίτλου με νίκη για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός σε μία... πρόβα τελικού Κυπέλλου, επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ στο Γ. Καραϊσκάκης χάρη σε γκολ του Μπρουμά. Δύο δοκάρια με Ανδρούτσο και Μπουχαλάκη είχαν οι ερυθρόλευκοι. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς, στο 5' όταν οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία, πάτησαν την περιοχή του Σα, αλλά ο Πορτογάλος βγήκε και μάζεψε προ του Κρμέντσικ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σουτ στη κίνηση του Ελ Αραμπί μετά από σέντρα του Μασούρα στο 11'. Μετά από ένα 20λεπτο όπου ο ΠΑΟΚ είχε μία καλή στιγμή με τον Τζόλη στο 19' και έδειχνε να ελέγχει το ματς, έγινε το 1-0. Ο Ελ Αραμπί άνοιξε για τον Μασούρα και αυτός με ωραίο σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη ανοίγοντας το σκορ! Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία σαν να τα... έχασε μετά το γκολ των γηπεδούχων. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός άγγιξε και το δεύτερο γκολ στο 39' αλλά το σουτ του Ανδρούτσου σταμάτησε στο δοκάρι του Πασχαλάκη. Και στο δεύτερο 45λεπτο πιο κοντά σε ένα γκολ έφτασε ο Ολυμπιακός. Αλλά ο Πασχαλάκης στο 52' σταμάτησε την κεφαλιά του Μασούρα, ενώ στο 59' ο Μπρουμά έχασε το τετ-α-τετ με τον Έλληνα πορτιέρο που βγήκε και του έκρυψε την εστία, αναγκάζοντάς τον να στείλει την μπάλα αουτ. Στο 71' ήταν η σειρά του Φορτούνη να... δει τον Πασχαλάκη να του λέει "όχι" στο σουτ που επιχείρησε. Στα τελευταία λεπτά οι πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές "χάλασαν" το ματς. Δεν είχε ρυθμό με τον Ολυμπιακός να έχει άλλο ένα δοκάρι στις καθυστερήσεις σε σουτ του Μπουχαλάκη.