12 Μαΐ 2021

Ανώτερος ο Άρης, τη γλύτωσε ο Παναθηναϊκός

Άρης και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται από το 72' με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής (με απευθείας κόκκινη) του Πούγγουρα! Στην Επιτροπή Δεοντολογίας και αν ισχύσει η τιμωρία των -6 στους "κίτρινους" πλέον οι ελπίδες του Παναθηναϊκού για να βγει στην Ευρώπη. Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Προσπαθούσε να βρει το γρήγορο γκολ, αλλά οι προσπάθειες Μπερτόγλιο και Μάνου στο 12' και στο 16' δεν μετουσιώθηκαν σε τελικές! Ο Παναθηναϊκός μετά την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα πήρε μέτρα στο γήπεδο. Στο 25' ο Χατζηγιοβάνης αν και βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, άργησε και η ευκαιρία πέρασε. Αυτή ήταν και η σημαντικότερη επιθετική προσπάθεια των "πρασίνων" στα πρώτα 45 λεπτά! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο καλές στιγμές για τον Άρη. Στο 39' η πρώτη όταν μετά από σέντρα του Σάκιτς, ο ξεχασμένος Δεληζήσης έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά αυτή πέρασε αουτ. Ενώ στο 43' ο Μαντσίνι δεν σημάδεψε εστία σε σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι! Πλήρης η υπεροχή του Άρη στο β' μέρος. Ο Μαντσίνι στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους έχασε το τετ-α-τετ με τον Διούδη μετά από το τραγικό λάθος του Σένκεφελντ. Ενώ στο 68' το απ' ευθείας εκτέλεση φαουλ του Γκάμα σταμάτησε εντυπωσιακά στο «γάμα» της εστίας του ο Διούδης. Στο 71' ο Παναθηναϊκός έμεινε και με δέκα παίκτες, αφού ο Πούγγουρας έσπρωξε τον Μαντσίνι εκτός φάσης και ο Βαντ του έδειξε την κόκκινη κάρτα! Ο Άρης αύξησε την πίεσή του στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα! Η επόμενη του τελική στο 82' σε ένα σουτ του Σάκιτς, δεν προβλημάτισε τον Διούδη. Στο 85' ο Καραγιάννης σταμάτησε τον Μάνο ενώ έφευγε σε τετ-α-τετ, ενώ το σουτ του Μπρούνο στις καθυστερήσεις ήταν αδύναμο! Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του ματς...