9 Μαΐ 2021

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός

Ο σεληνιασμένος Ιωάννης Παπαπέτρου, με συμπαραστάτες τους Χεζόνια και Σαντ Ρος έβαλαν "φρένο" στον αξιόμαχο Προμηθέα, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας για 20η φορά στην ιστορία του (91-79). Οι πράσινοι πανηγυρίζουν έναν ακόμη τίτλο και ο μπασκετικός Παναθηναϊκός συνεχίζει να προσφέρει χαρές και υπερηφάνεια στον κόσμο του. Δυνατά ξεκίνησαν στο τελικό και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να έχει μεν το προβάδισμα αλλά ο Προμηθέας να μην τον αφήνει να ξεφύγει στο σκορ, όπως δείχνει και το 20-15 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινοι προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμό και έφτασαν την διαφορά στο +11 (44-33,19΄), η ομάδα της Πάτρας όμως έβγαλε αντίδραση και με ένα επιμέρους σκορ 1-8 στο τελευταίο λεπτό, κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους 4 (45-41,20'). Μετά την ανάπαυλα οι τυπικά γηπεδούχοι αύξησαν ταχύτητα και ανέβασαν την διαφορά στο +14 (61-47,26').  Με το ίδιο τέμπο συνέχισαν και στην αρχή του τελευταίου μέρους οι πράσινοι, στα 35' όμως με την διαφορά να είναι στο +12 (80-68), η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε ένα μικρό ξέσπασμα και με ένα επιμέρους σκορ 0-9 κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (80-77, 37'). Το σύνολο του Κάτας όμως δεν πτοήθηκε και με ένα δικό του ξέσπασμα ανέβασε και πάλι την διαφορά και με τελικό σκορ 91-79 στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος.