6 Μαΐ 2021

Να σταματήσει ο Παναθηναϊκός να πετάει ευκαιρίες

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε για τέταρτη φορά σε ισάριθμα ματς φέτος να μη νικήσει τον Αστέρα Τρίπολης και να παραμένει στο κόλπο για την Ευρώπη. Έρχεται, όμως, ο αγώνας με την ΑΕΚ και αυτή τη φορά δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να βολεύει, μόνο η νίκη. Μετά το νέο ανεπιτυχές αποτέλεσμα είναι λογικό να υπάρχει τουλάχιστον ανακούφιση που ήρθε το δώρο από τον ΠΑΟΚ. Δεν αρκεί αυτό, όμως, για να μπει ο Παναθηναϊκός στην τετράδα. Θα πρέπει να σταματήσει να πετάει τις ευκαιρίες που του δίνονται. Αυτό με έναν τρόπο θα γίνει. Να παρουσιαστεί στο ματς που έρχεται βελτιωμένος. Πρέπει να βρει τον τρόπο να δημιουργήσει περισσότερες φάσεις, να είναι πιο συγκεντρωμένος στα μετόπισθεν και να βγάλει κάποιες συνεργασίες. Να πάρει βοήθειες από τον πάγκο, να ρισκάρει περισσότερο και να βρει πρωταγωνιστές. Ένας δύσκολα αρκεί. Τρανό παράδειγμα το ματς με τον Αστέρα. Εκεί ο Χατζηγιοβάνης πήρε πολλές πρωτοβουλίες, έβαλε δύο γκολ, αλλά στο τέλος έσκασε γιατί δεν είχε συμπαραστάτες. Περνούν ημίχρονα που οι «πράσινοι» κάνουν με το ζόρι 1-2 φάσεις. Δεν μπορεί αυτό να συνεχιστεί. Κλείνοντας, από το ματς με τους Αρκάδες είναι επιλογή των ανθρώπων του κλαμπ το τι θα κρατήσουν. Όλοι είδαν ότι υπήρξε άλλη μία εχθρική διαιτησία. Το να μείνει κανείς εκεί τώρα, θα είναι αυτοκαταστροφικό. Το να περιμένει κανείς να παρουσιαστεί ο Παναθηναϊκός άλλη ομάδα, θα είναι ουτοπικό. Υπάρχουν, όμως, μικρές λεπτομέρειες που γίνεται να διορθωθούν.

Πηγή: sportime.gr