28 Σεπ 2020

Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με την ΑΕΛ στη Λάρισα, πληρώνοντας την τραγική αμυντική του λειτουργία, στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά καλά στο ματς, είχε συγκέντρωση και βρήκε το γκολ που έψαχνε με πλασέ του Μακέντα στο 26′, έπειτα από ωραίο γύρισμα του Αϊτόρ. Στη συνέχεια όμως, δεν "κλείδωσε" τη νίκη του με ένα δεύτερο τέρμα, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Βέλεθ και Μακέντα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΛ βγήκε με περισσότερο θάρρος και θράσος στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε τον Παναθηναϊκό, που από ένα σημείο και μετά άρχισε να χάνει την κατοχή της μπάλας και μέτρα μέσα στο γήπεδο, ενώ στο τελευταίο τέταρτο στρίμωξε εκείνη με τη σειρά της τους πράσινους. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανταποκρίθηκε ως έναν βαθμό, όμως μία στιγμή… αδράνειας στο 87′ και η υπέροχη σέντρα του Τόρζε προς τον Πινακά, χάρισαν στην ΑΕΛ το γκολ και τον βαθμό της ισοπαλίας.