4 Αυγ 2019

Στη Τρίπολη δεν ξεχνούν το χέρι του Μανιάτη

Ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχθηκε τον Πανιώνιο σε φιλική αναμέτρηση, με τον Γιάννη Μανιάτη να τα... ακούει από τους φίλους των Αρκάδων. Οι φίλοι του Αστέρα δεν έχουν ξεχάσει το χέρι που είχε κάνει ως παίκτης του Ολυμπιακού ο Έλληνας μέσος στον Τελικό Κυπέλλου απέναντι στον Αστέρα και το οποίο εν τέλει έκρινε και τον τίτλο!
Στις 11 Μαΐου του 2013, έγινε ο πολυσυζητημένος τελικός Κυπέλλου ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Αστέρα Τρίπολης, με τους «ερυθρόλευκους» να κατακτούν το τρόπαιο με 3-1 στην παράταση. Οι Αρκάδες ευτύχισαν στο 13ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με τον Ράγιος και να πάρουν τεράστια ψυχολογική ώθηση. Ο Νταβίντ Φουστέρ, ισοφάρισε σε 1-1 στο 42' και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο 2ο ημίχρονο έγινε η φάση που σημάδεψε τον τελικό. Στο 68ο λεπτό ο Σανκαρέ πήρε ολομόναχος την κεφαλιά, η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα αλλά ο Μανιάτης απέκρουσε με το χέρι, με τον Γιάχο να δείχνει κόρνερ αντί για πέναλτ και αποβολή του Έλληνα διεθνή. Ο τελικός οδηγήθηκε σε παράταση, όπου ο Ολυμπιακός πέτυχε δύο γκολ απέναντι, με Τζιμπούρ (98') και πέναλτι του Αμπντούν (119') και κατέκτησε το Κύπελλο  Ελλάδας.