19 Οκτ 2018

Τον...ξεγύμνωσε ο Τζέιμς και η παρέα του

Ο Ολυμπιακός μετά από δύο εξαιρετικές εμφανίσεις σε Μόσχα και Βιτόρια, εμφανίστηκε κακός στο παρκέ του ΣΕΦ και γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι με 99-75. Οι ερυθρόλευκοι από την αρχή ως το τέλος είχαν πρόβλημα στην άμυνα ενώ την ίδια ώρα οι Ιταλοί είχαν μεγάλα ποσοστά ευστοχίας και αυτό ήταν ο βασικός... παράγοντας που καθόρισε την τύχη του αγώνα
και "καθρεφτίζεται" απόλυτα από τους 99 πόντους που σημείωσαν οι Ιταλοί. Ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους Πειραιώτες ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μάντζαρης με 12 πόντους. Για τους Ιταλούς οι Τζέιμς με 22 πόντους, Νέντοβιτς με 20 και Μίτσοφ με 19 τράβηξαν το... κουπί. Παρά την αδυναμία τους να περιορίσουν στο πρώτο δεκάλεπτο τον Μίτσοφ (στο διάστημα αυτό πρόλαβε να πετύχει 13 πόντους), οι "ερυθρόλευκοι" μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν μια διαφορά 4π. (17-13, στο 7'), χάρη στην υπεροχή τους στην ρακέτα. Οι Ιταλοί, ωστόσο, δεν άργησαν να περάσουν στην αντεπίθεση. Βασιζόμενοι στην περιφερειακή τους ευστοχία (είχαν στο πρώτο εικοσάλεπτο 7/16 τρίποντα), αλλά και στην δημιουργία του Τζέιμς, έφεραν τα πάνω κάτω και προσπέρασαν με 7π. (37-44, στο 18'). Τελικά, με πιεστική άμυνα και ένα σερί 4-0 δια χειρός Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έκλεισαν την ψαλίδα στους 3π. (41-44, στο 20'). Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, πήγε σε καλές επιθετικές επιλογές και ανέκτησε το προβάδισμα (4π., 52-48 στο 24'). Ωστόσο, η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της ομάδας μας, αλλά κυρίως την αστοχία της από την γραμμή των ελευθέρων βολών και με οδηγούς τους Τζέιμς και Νέντοβιτς κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 20-5 να βρεθεί στο +11 (57-68, στο 29'). Η 3η περίοδος έκλεισε με τους Ιταλούς στο +10 (63-73), όμως, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχαν τα απαραίτητα αποθέματα ενέργειας για να γυρίσουν το ματς. Για την ακρίβεια στο 4ο δεκάλεπτο κατέρρευσαν, καθώς τίποτα δεν λειτούργησε σωστά σε άμυνα και επίθεση. Την ίδια ώρα η Αρμάνι συνέχισε να εκτελεί με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια, εκτινάζοντας την διαφορά στους 23π. (69-91, στο 36').Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.