19 Σεπ 2018

Ο Άγιαξ δεν συγχωρεί λάθη

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια τον Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο πλήρωσε τα λάθη και τις απουσίες, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 3-0 από τον Αίαντα στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Η Ένωση, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το φθηνό γκολ που δέχτηκε με το ξεκίνημα της επανάληψης από τον Ταλιαφίκο στο 47’ όταν βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Προσωπικό λάθος του Οικονόμου που δεν τραβιέται για οφ-σάιντ με αποτέλεσμα να κρατά στο παιχνίδι τον σκόρερ, και ουσιαστικά στο δεύτερο μέρος αποσυντονίζεται εντελώς.
Στη συνέχεια έλειψε από την ΑΕΚ το καθαρό μυαλό, έκανε εύκολα το λάθος, δεν κρατούσε με ηρεμία την μπάλα και όταν απέναντι σου έχεις μια ομάδα της ποιότητας του Άγιαξ θα το πληρώσεις όπως έγινε με άλλα δύο γκολ από τους Φαν Ντε Μπικ και Ταλιαφίκο. Στο 77’ έγινε το 2-0 από πούλημα της μπάλας του Σιμόες, με τον Τάντιτς να σεντραρει και τον Φαν Ντε Μπικ από κοντά να σκοράρει. Από εκεί και πέρα το ματς σβήνει αλλά ο Άγιαξ διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 90’ από μια σέντρα-σουτ του Ταλιαφίκο… Αν πρέπει να κρατήσει κάτι η ΑΕΚ από το ματς είναι η εικόνα που είχε στο πρώτο μέρος και με αυτή οδηγό να συνεχίσει στο Champions League, όπου το υψηλό επίπεδο δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος. Άλλη μια λεπτομέρεια στο ματς είναι οι δύο-τρεις καλές ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν αλλά δεν μπόρεσαν να αξιοποιηθούν στο α’ μέρος.