7 Ιουλ 2018

Η Αγγλία και πάλι στον αφρό του παγκόσμιου ποδοσφαίρου

Γράφουν ιστορία τα πιτσιρίκια του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ. Εκεί που τόσοι και τόσοι είχαν αποτύχει στο παρελθόν, εκείνοι τα κατάφεραν, καθώς κέρδισαν εύκολα με 2-0 τη Σουηδία και πέρασαν στα ημιτελικά του Μουντιάλ. Για πρώτη φορά μετά από 28 ολόκληρα χρόνια στην τετράδα τα «τρία λιοντάρια» και 3η συνολικά στην ιστορία τους. Στο 13ο λεπτό ο Κλάεσον έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 19’ ο Στέρλινγκ έκανε πανέμορφη προσπάθεια, άφησε για τον Κέιν που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
Στο 30ο λεπτό ο Χάρι Μαγκουάιρ έπειτα από κεφαλιά που προήλθε από κόρνερ, άνοιξε το σκορ για την Αγγλία επί της Σουηδίας σημειώνοντας έτσι το πρώτο του γκολ σε διεθνή διοργάνωση με την φανέλα της Αγγλίας. Η Σουηδία δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να απειλήσει και στο 44’ ο  Στέρλινγκ έφυγε μόνος ξανά με τον Όλσεν, προσπάθησε να τον περάσει αλλά ο Σουηδός τον έκοψε και στη συνέχεια έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας αλλά σούταρε πάνω στον Γκράνκβιστ. Οι Σκανδιναβοί μπήκε  καλύτερα στην επανάληψη και στο 48’ άγγιξαν το γκολ. Ο Ογκούστινσον σέντραρε από αριστερά, ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πίκφορντ έπεσε κι έδιωξε εντυπωσιακά. Και στο 59’ οι παίκτες του Σαουθγκέιτ άλλαξαν όμορφα την μπάλα, ο Λίνγκαρντ σέντραρε γλυκά και ο Άλι με κεφαλιά έκανε το 2-0. Τρία λεπτά μετά, οι Τόιβονεν, Μπεργκ και Κλάεσον έκρυψαν την μπάλα, ο τελευταίος πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Πίκφορντ έβγαλε εντυπωσιακά και στο 66’ μετά από κόρνερ των Άγγλων οι Σουηδοί δεν έδιωξαν και η μπάλα στρώθηκε στον Μαγκουάιρ, που σούταρε απελπιστικά έξω από καλή θέση. Στο 72’ ο Όλσον έκανε από αριστερά τη σέντρα, ο Μπεργκ από κοντά έκανε όμορφο γύρισμα αλά ο Πίκφορντ είπε ξανά  όχι, ενώ στο 78’ ο Τρίπιερ σέντραρε από δεξιά αλλά ο Κραφτ πρόλαβε προ του Στέρλινγκ.