6 Ιουλ 2018

Το Βέλγιο έσβησε τον μύθο της Βραζιλίας και φτιάχνει τον δικό του

Το φοβερό Βέλγιο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, έριξε στο καναβάτσο τη Βραζιλία, καθώς την κέρδισε με 2-1 και πέρασε στα ημιτελικά του Μουντιάλ. Το Βέλγιο πήρε παραμάζωμα και την Βραζιλία, που θα μείνει χωρίς στέμμα για ένα ακόμα Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν απίθανοι στο πρώτο μέρος, όπου με εκπληκτικό ποδόσφαιρο προηγήθηκαν με 2-0 απέναντι σε μία απόλυτα αιφνιδιασμένη Βραζιλία, που δεν ήξερε τι της ήρθε.
Η «σελεσάο» έπαιξε ρέστα στην επανάληψη, έχασε αμέτρητες κλασικές ευκαιρίες, όμως το Βέλγιο άντεξε ως το τέλος. Ιστορικό υψηλό για τους «κόκκινους διαβόλους» που είχαν περάσει στα ημιτελικά και το 1986 και τώρα θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία στα ημιτελικά. Στο 2ο μόλις λεπτό ο Ντε Μπρόινε δοκίμασε από μακριά το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω ενώ στο 8’ μετά από κόρνερ του Νεϊμάρ, ο Μιράντα βρήκε λίγο την μπάλα με το κεφάλι και ο Σίλβα από κοντά δεν έπιασε σωστά το πλασέ κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κουρτουά. Και στο 10’ μετά από νέο κόρνερ ο Μιράνδα βρήκε στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Παουλίνιο μόνος του έπιασε αέρα. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 14’ μετά  από κόρνερ του Σαντλί, ο Φερναντίνιο πέτυχε αυτογκόλ με κεφαλιά κι έβαλε μπροστά στο σκορ το Βέλγιο. Σχεδόν με τη σέντρα, ο Νεϊμάρ έκανε το γύρισμα για τον Ζέσους που μπροστά από το τέρμα, δεν μπόρεσε να κάνει το γύρισμα, ενώ στο 20’ ο Κουτίνιο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Κουρτουά μπλόκαρε. Στο 26’ ο Μαρσέλο έκανε το μακρινό σουτ με τον Κουρτουά να διώχνει δύσκολα, ενώ στο 31’ το Βέλγιο βγήκε στην κόντρα μετά από κόρνερ της σελεσάο, ο Λουκάκου ιδανικά έδωσε δεξιά στον Ντε Μπρόινε που με ξερό σουτ έκανε το 2-0. Πέντε λεπτά μετά, ο Μαρσέλο σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ζέσους μόνος του με το τέρμα αστόχησε με κεφαλιά, ενώ στο 37’ ο Μαρσέλο έβγαλε νέα σέντρα, η μπάλα κόντραρε και ο Κουρτουά έδιωξε δύσκολα. Στο ίδιο λεπτό από το κόρνερ η μπάλα βγήκε έξω στον Κουτίνιο που έκανε το σουτ και ο Κουρτουά είπε όχι ξανά και  στο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε το φάουλ με τον Άλισον να διώχνει σε κόρνερ ενώ στο 42’ από το κόρνερ, ο Κομπανί έπιασε το τακουνάκι αλλά ο Άλισον μπλόκαρε. Το ματς είχε τρελό ρυθμό και στο 56’ ο Ζέσους άδειασε με ποδιά τον Αλντερβάιρελντ και ο Κομπανί τον γκρέμισε με τον ρέφερι να βλέπει και το VAR και να μη δίνει πέναλτι, ενώ στο 62’ οι Βέλγοι έφυγαν ξανά στην κόντρα, ο Ντε Μπρόινε πέρασε κάθετα στον Αζάρ που έκανε το σουτ από αριστερά αλλά αστόχησε για λίγο. Και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντάγκλας Κόστα σούταρε από δεξιά αλλά ο Κουρτουά του είπε όχι. Στο 72’ ο κίπερ των Βέλγων σταμάτησε ξανά τον Κόστα ενώ στο 75’ ο Κόστα μπήκε από δεξιά κι έκανε το σουτ αλλά ο Κουρτουά έσωσε και στην επαναφορά ο Νεϊμάρ σούταρε σε σώματα. Η πίεση των Βραζιλιάνων απέδωσε καρπούς τελικά στο 76ο λεπτό.  Ο Κουτίνιο σήκωσε μαγικά και ο Αουγούστο με κοντινή κεφαλιά μείωσε σε 1-2. Μάλιστα στο 78’ ο Φιρμίνο έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε για λίγο και στο 81’ ο Κουτίνιο έστρωσε στον Αουγούστο που κινήθηκε στον άξονα και μόνος του έκανε το πλασέ, με την μπάλα να περνά εκατοστά έξω. Η «Σελεσάο» συνέχισε να πιέζει και στο 84’ ο Νεϊμάρ έκανε μαγική ενέργεια από αριστερά κι έσπασε την πάλα στο πέναλτι, με τον Κουτίνιο να κάνει τραγικό πλασέ, ενώ στο 90+4’ ο Νεϊμάρ σούταρε εκτός περιοχής και ο Κουρτουά έδιωξε εντυπωσιακά.