8 Ιουλ 2018

Στα ημιτελικά η Κροατία ύστερα από θρίλερ με τη Ρωσία

Στιγμές 1998 ζουν όλοι στην Κροατία. Τότε ήταν ο Σούκερ, ο Προσινέτσκι, και ο Μπόμπαν και  20 χρόνια μετά ο Μόντριτς, ο Ράκιτιτς και ο Μάντζουκιτς. Η ομάδα του Ντάλιτς βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στην έδρα της Ρωσίας, βρέθηκε να χάνει από τα χέρια της τη νίκη στην παράταση κι όμως κέρδισε με 4-3 στα πέναλτι και πήρε  την πρόκρισης στους «4» του Μουντιάλ. Τους Άγγλους θα βρει μπροστά της η Κροατία στα ημιτελικά. Στο 45ο μόλις λεπτό, ο Ντζιούμπα έπιασε φοβερό μονοκόμματο σουτ αλλά ο Λόβρεν έσωσε,
ενώ στο 6’ ο Ρέμπιτς έκανε όμορη κίνηση και σέντρα από δεξιά και ο Ακινφέεβ έδιωξε σε κόρνερ. Και από το κόρνερ, ο Λόβρεν πήρε την πρώτη κεφαλιά και  ο Ρέμπιτς με δεύτερη κεφαλιά από κοντά στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια των Ρώσων. Στο 29’ ο Βρσάλικο σέντραρε από δεξιά αλλά η κεφαλιά του Πέρισιτς δεν ήταν καλή, ενώ στο 31’ Ο Τσερίσεβ έπιασε φοβερό σουτ εκτός περιοχής και άφησε άγαλμα τον Σούμπασιτς κάνοντας το 1-0. Ωστόσο στο 40’, ο Μάντζουκιτς μπήκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Κράμαριτς με κεφαλιά από κοντά έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 52ο λεπτό ο Κράμαριτς έπιασε πανέμορφο ψαλιδάκι αλλά ο Ακινφέεβ μπλόκαρε, ενώ στο 60’ ο Κράμαριτς από δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Ακινφέεβ και η άμυνα της Ρωσίας μπερδεύτηκαν και  η μπάλα στρώθηκε στον Πέρισιτς. Εκείνος κατέβασε και σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Ρωσίας. Στο 72’ ο Φερνάντες σέντραρε από δεξιά,ο Ερόκιν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 77’ ο Μόντριτς βρέθηκε σε θέση βολής κι έκανε το σουτ στα σώματα, ενώ η μπάλα στρώθηκε στον Βρσάλικο που έκανε νέο σουτ πάνω στον Ερόκιν. Στο 90+4’ ο Σμολόβ από δεξιά έκανε το σουτ αλλά ο Σούμπασιτς έδιωξε κι έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Ο Ντάλιτς εκεί είδε τον Βρσάλικο να αποχωρεί τραυματίας ενώ από το 90’ κιόλας και ο Σούμπασιτς αντιμετώπιζε πρόβλημα, όπως και ο Μάντζουκιτς. Ωστόσο στο 101’ μετά από κόρνερ, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 1-2. Στο 112’ μετά από κόρνερ ο Σούμπασιτς έδιωξε ασταθώς, ο Κουζιάεβ σούταρε από μακριά αλλά ο Κροάτης κίπερ είχε σηκωθεί και μάζεψε και στο 115’ ο το 115' ο Ντζαγκόεβ εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Φερνάντες πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 2-2 . Και στο 119’ ο Ζόμπνιν σούταρε συρτά λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Σούμπασιτς μπλόκαρε και το ματς πήγε στα πέναλτι. Ο Σμολόβ εκτέλεσε αλά-Πανένκα αλλά ο Σούμπασιτς είπε όχι και ο Μπρόζοβιτς έκανε το 1-0. Ο  Νταζγκόεβ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Ακινφέεβ απέκρουσε το πέναλτι του Κόβασιτς. Ο Φερνάντες έστειλε έξω την μπάλα στο επόμενο πέναλτι και ο Μόντρις με περιπετειώδη τρόπο έκανε το 2-1. Ο Ιγκνασέβιτς ισοφάρισε σε  2-2 και ο Βίντα έκανε το 3-2 ενώ ο Κουζιάεβ ισοφάρισε σε 3-3 και ο Ράκιτιτς πήρε την τελευταία εκτέλεση και με όμορο πέναλτι έστειλε στα ημιτελικά την Κροατία.